Lektor fra KP, Lone Krogsgaard Svarstad, har indstillet Christian Boe Brogaard Nielsen og Amalie Schultz Ehmsen til en pris for deres bachelorprojekt med følgende begrundelse:

"Projektet er et vigtigt bidrag til kritisk refleksion over potentialer i engelsklæreres brug af AI i planlægning af undervisning med særligt fokus på kultur- og indholdsdimensionen i faget.
Og tilmed et ualmindeligt velskrevet projekt, som demonstrerer solide metodiske kompetencer, et fagligt overblik på et usædvanligt højt niveau og ikke mindst overbevisende kompetencer i at forbinde teori og praksis."
Helt konkret har Christian Boe Brogaard Nielsen og Amalie Schultz Ehmsen undersøgt, hvordan lærerne bruger sprogmodellerne som led i undervisningsforberedelsen, og hvordan de hertil forholder.
Hent projektet her:
Yes, of course I prompt
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.