Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Anmeldelse

Tarans første rejse (1) / Taran og mørkeridderne (2) / Taran og borgen på øen (3) / Taran vandringsmand (4) / Kong Taran (5)

Klik for at skrive manchettekst.

Per Birkebæk
Start debatten
13. oktober 2011, kl. 02:21

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

For mere end tyve år siden anmeldte jeg i disse spalter Lloyd Alexanders fem bind om grisepasserassistent Taran fra landet Prydain. Dengang var fantasy-genren ikke nær så overbefolket som i dag, og jeg var helt enig med Søren Vinterberg (dengang Information) i, at Taran-serien nok er placeret et sted midt mellem Astrid Lindgrens »Mio, min mio« og »Brødrene Løvehjerte« og Tolkiens store svimlende eventyr om ringene.

Som Tolkien er Alexander blandt andet inspireret af de gamle gæliske og walisiske sagn, og han får drejet en spændende og underholdende og overskuelig fortælling om den unge, rene Taran, der gerne vil være en helt i kamp for sit truede land, Prydain. Truslen kommer fra den onde fyrste Arawn, som har herredømmet over Svart-Urne, en sort gryde, der forvandler alle døde sjæle, der falder i, til udødelige mørkeriddere, rene desperadoer i krig.

Taran får følgeskab, hjælp og gode råd af en særdeles broget flok, der består af troldmænd, dværge, mærkværdige væsener og en skøn prinsesse. Vi bevæger os på evig rejse rundt i et farefuldt landskab og selvfølgelig er det en dannelsesroman, vi er havnet i: Til syvende og sidst handler det om: hvem er Taran? Han besejrer ondskaben, og han lærer derved sig selv at kende.

Det er dette identitetsprojekt, der fastholder i al fald min interesse for bøgerne. Og det er her, Lloyd Alexander adskiller sig velgørende fra de mange fantasy-fabrikanter, som skriver sig væk fra virkeligheden.

Taran-bøgerne er i år blevet genudgivet i nyt design. Steffen Rosenmeiers oversættelse står stadig flot og flydende. Jeg har fået at vide fra skolebiblioteket, at serien aldrig rigtig blev den helt store læsersucces. Det håber jeg genudgivelsen bliver. Det fortjener den.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Tarans første rejse (1) / Taran og mørkeridderne (2) / Taran og borgen på øen (3) / Taran vandringsmand (4) / Kong Taran (5)

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS