"Vi mærker nedskæringerne hver dag. De betyder færre timer, dårligere forberedelsestid til lærerne, større hold og dårligere undervisningsmiljø. Vi har simpelthen fået nok af den faldende kvalitet, og blokerer nu seminariet som en protestaktion. Forhåbentligt vil det få politikerne op af stolene og lytte til os", siger Rasmus Rex Iversen, der er 4. års studerende og talsperson for de lærerstuderende på seminariet.
Blokaden løber fra mandag klokken 16.00 og hele natten frem til demonstrationen på Rådhuspladsen tirsdag. Det betyder, at de studerende overnatter på seminariet og blokerer for undervisningen i morgen.
"Det er ikke sjovt at skulle give en dags undervisning væk, da vi i forvejen ikke har nok undervisning. Men at vi lærerstuderende er villige til det, siger noget om, hvor frustrerede og utilfredse vi er. Politikerne skal vide, at det er en fejl at skære ned på læreruddannelsen. Deres fine ord om uddannelse i verdensklasse må blive fulgt op af reel handling og en økonomisk prioritering. Og hvis en protest som denne kan medvirke til at lægge pres, er det helt klart det værd", siger Rasmus Rex Iversen.
LL: smertegrænsen er nået
Lærerstuderendes Landskreds er med til at arrangere demonstrationerne. De har regnet ud, at der i dag mangler 7000 kroner per elev, hvis man skal op på samme niveau som for syv år siden.
"Smertegrænsen er mere end nået. Hvis der ikke bliver rettet på seminariernes økonomi, ender folkeskolen med nyuddannede lærere, der ikke kan forsvare deres egen faglighed, og det kan på ingen måde være det, som hverken politikere eller folkeskolen efterlyser", siger formand for Lærerstuderendes Landskreds Kresten Bang Heinfelt.
Der er planlagt demonstrationer i København og Århus. Demonstrationerne begynder 15.30. Læs mere om demonstrationerne på hjemmesiden www.stopnedskaeringer.dk.
Studerende blokerer Blaagaards Seminarium
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.