Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Studerende arbejder for at bevare Holbæk Seminarium

De tre seminarier i region Sjælland skal samles på en eller to adresser. Studerende på seminariet i Holbæk frygter, at deres uddannelse bliver nedlagt og har startet en støttegruppe på Facebook. De opfordrer DLF til at bakke op om de studerende.

Pernille Aisinger
Pernille Aisinger Journalist
Start debatten
15. oktober 2008, kl. 12:47

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

For en måned siden besluttede ledelsen på University College Sjælland, at de mange uddannelser i professionshøjskolen skal flyttes sammen i tre til fire campuser. Det vil betyde, at de tre læreruddannelser i Holbæk, Haslev og Vordingborg skal flyttes sammen på en eller to adresser.

Folkeskolen på Facebook

Holbæks støttegruppe på Facebook

Haslevs støttegruppe på Facebook

Den endelige beslutning skal tages den 10. november. Men nu har De studerendes Råd og Lærerstuderendes Landskreds-klubben på Holbæk Seminarium startet en kampagne mod nedlæggelse af deres seminarium.

"University College Sjælland overvejer at nedlægge Holbæk Seminarium - hvilket er en gennemført dårlig idé - for de studerende, for folkeskoleeleverne og for Holbæk!", lyder det på Facebook-støttegruppen, som lige nu har 267 medlemmer.

Resultatet kan blive lærermangel

De studerende henviser til nedlæggelser af læreruddannelser i Nordsjælland i 1980'erne og påpeger, at Nordsjælland i dag har stor lærermangel.

"Det virker som om vi ikke har lært af historien. De fejltagelser der blev begået dengang må bare ikke gentage sig endnu engang, konsekvensen kan blive en endnu mere udtalt lærermangel", siger lærerstuderende Tobias Zimling Kristiansen.

Rektor på UC Sjælland Ulla Koch sagde efter det første møde til folkeskolen.dk, at hun fortsat mener, at professionshøjskolen lever op til regionsforpligtelsen, selv om der kun bliver to uddannelser i stedet for tre. Professionshøjskolen vil samtidig satse ekstra på virtuel undervisning for at dække bredere, og hun mener, at der vil være store fordele ved sammenlægningen for de studerende.

Efterlyser DLF i debatten

Men de studerende vil beholde uddannelsen i Holbæk. De opfordrer Danmarks Lærerforening til at deltage aktivt i den offentlige debat og tydeliggøre konsekvenserne af én samlet læreruddannelsen i regionen.

"Hvor er Danmarks Lærerforening i denne sag? Vi har allerede set, at KDAS er blevet ofret på grund af økonomi. Skal flere seminarier fjernes og lærermanglen udbygges? Fremtidens folkeskole, lærerforeningen og de studerende må stå side ved side i denne sag", siger Hasse Francker Christensen fra Lærerstuderendes Landskreds.

Studerende på Haslev Seminarium har også oprettet støttegruppe for deres seminarium på facebook, da de ligesom Holbæk ønsker at bevare deres seminarium.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Studerende arbejder for at bevare Holbæk Seminarium

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS