Lektor på læreruddannelsen ved VIA UC i Nørre Nissum Mikael Skånstrøm har indstillet Ann Timm og Benedikte Lynderup til Lærerprofession.dk for deres bachelorprojekt med begrundelsen:
"De to studerende tager udgangspunkt i to modstridende udsagn - fra PISA etnisk og EVA - omkring andet-sprogselevers mulighed for at deltage i matematikundervisningen: Matematik et særligt fag, når det kommer til sprog. Hvor alle fag anvender to betydningsskabende ressourcer i form af visuelle udtryk og verbalsprog (i både en mundtlig og skriftlig variant), så indeholder matematikfaget en tredje ressource til at skabe betydning: symbolsproget. De to studerende kommer med et bud på, hvordan andetsprogselever kan understøttes i deres faglige og sproglige udvikling til at klare sig bedre i matematik gennem Det Tænkende Klasserum"
I projektet undersøges der, hvordan udvalgte praksisser fra Det Tænkende Klasserum kan være med til at udvikle andetsprogselevers fagsprog på 4. årgang i matematik.
Hent projektet her:
Sprog spiller en rolle i matematik
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.