Der er en gruppe af elever, der i dag segregeres, som kan undervises i folkeskolen, så på den vis er det fornuftigt, at regeringen og KL lægger op til, at folkeskolen skal inkludere flere elever med særlige behov, mener formand for Danmarks Specialpædagogiske Forening for Steen Polk.
Han advarer dog mod, at man tror, man kan ændre det hele ved "et trylleslag" ved blot at ændre på tildelingsmodellerne.
"Man er nødt til at ændre folkeskoleloven. Det nytter ikke noget, at man stadig mener, man skal have 26-28 børn i en klasse, og tror, at man kan undervise alle sammen på lige vilkår - det kan ikke lade sig gøre", siger han.
Behov for ny skolestruktur
Steen Polk mener derimod, at man skal gentænke skolestrukturen, så eleverne har base i en grundklasse, men undervises svarende til deres behov.
"Den gammeldags klasseundervisning er død. Man er nødt til at finde en anden metode, hvor man stadig har en klasse og stadig danner relationer til alle - også elever, der er dygtige - men hvor man undervises på den måde, der er bedst for en. Der skal være mulighed for en langt mere fleksibel undervisning med de samme mål, men med helt andre måder at undervise på. For eksempel er der mange af specialklasseeleverne, der lærer meget bedre ved at gøre tingene - ved at bruge deres hænder", siger han.
Udgift nu - investering senere
I økonomiaftalen mellem regeringen og KL fremgår det, at man regner med at kunne frigøre resurser, ved at elever i dyre specialtilbud kan inkluderes i folkeskolen. Sidste skoleår løb hele specialundervisningsområdet op i 12,8 milliarder kroner, og 7,9 milliarder kroner gik til de cirka 33.000 elever på specialskoler eller i specialklasser.
De frigjorte resurser skal blandt andet bruges på den almindelige undervisning i folkeskolen.
Steen Polk mener dog, at man skal regne med en udgift til uddannelse af lærere og pædagoger, hvis ønskerne om en bedre inklusion skal blive til virkelighed. På længere sigt mener han, at der er tale om en investering.
"Det er lige før, jeg vil postulere, at det godt kan lade sig gøre med den nuværende resursetildeling på hele folkeskole- og specialundervisningsområdet, man skal bare omkonfigurere tingene. Man skal tænke på en anden måde", siger han.
Speciallærere: Inklusionen kan ikke klares ved et trylleslag
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.