I store dele af landet vågnede lærere og elever i dag til et tykt snedække.
Dermed har lærere flere steder måtte sadle om i forhold til, hvad de ellers havde lagt at planer for dagen, der mange steder er sidste dag inden vinterferien.
På Lergravsparkens Skole i København fortæller lærerne Emil Andersen og Viki Madsen, at der i denne uge, hvor skolen har faguge, har måtte ændres på planerne.
For på grund af det ekstraordinært kolde vejr, måtte de blandt andet aflyse en tur i ugens løb, fordi det simpelthen var for koldt.
”Så lavede vi teambuildingsøvelser. Det var godt, for jeg er lige kommet tilbage fra barsel og kender ikke klassen så godt,” siger Viki Madsen
Kulden har også haft den betydning, at de har brugt mere tid på materialerne fra Sex og samfund i anledning af Uge Sex, end de ellers egentlig havde planlagt.
I dag var planen en tur i den nærliggende park, og det valgte de at holde fast i.
Derfor fyldte duften af røg fra et bålfad, hvor eleverne fra 5. klase kunne riste skumfiduser, når de ikke lige befandt sig på kælkebakken eller kastede sne efter hinanden.
Viki Madsen var slet ikke i tvivl om, at klassen skulle over i parken. For med lånte kælke og skumfiduser var der næsten garanti for succes.
”Jeg har aldrig set så meget sne i København før, og nogle af eleverne har aldrig set så meget sne overhovedet,” siger Viki Madsen.
En elev svarer straks: ”Jeg har aldrig set så meget sne”, mens en anden prompte siger, at det har hun – i Schweiz.
På kælkebakken løber en gruppe op og ned. Skubber hinanden, så der kommer knald på plastkælkene.
Emil Andersen står og tripper lidt i den dybe sne for enden af kælkebakken.
”Vi skal tilbage nu”.
”Bare lige en sidste tur,” lyder råbet tilbage, mens eleverne langsomt samler sig og traver gennem sneen tilbage mod skolen.
Sneen gav tid til rettearbejde
I Hillerød meldte kommunen ud lige inden kl. 8, at alle skoler har sne-fri i dag, og at der ville være nødpasning.
Allerede inden havde lærer på Hillerød Vest Skolen Anne Dræby Lünell indset, at hun ikke ville kunne komme ud af sin indkørsel.
"Så vi arbejder hjemmefra, og hvad er mere oplagt end at rette 9. klassernes skriftlige opgaver?," skriver hun i en mail til redaktionen.
Sneen får lærere til at ændre planer: ”Nogle af eleverne har aldrig set så meget sne før”
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.