"Som det ser ud lige nu, er der ikke noget der tyder op, at problemerne får konsekvenser for de digitale adgangsprøver. Men vi har bedt Cowi om at have ekstra fokus på det, og vi tager de samme forholdsregler som sidste år og holder en generalprøve", siger kontorchef Tine Bak, Skolestyrelsen.
Selvom der på grund af problemerne med de nationale test kun har været åbent for booking tre gange to timer i sidste uge, er der booket over 46.000 elever til de digitale afgangsprøver, hvilket er lidt flere end sidste år.
Det var netop de digitale afgangsprøver, som blev ramt af et teknisk nedbrud i maj 2007, fordi indgangsportalen ikke kunne håndtere belastningen. Året efter var der tekniske problemer med generalprøven på afgangsprøverne, selvom der ikke var nogen nationale test, men sidste år forløb både generalprøve og afgangsprøve uden nedbrud. I tirsdags måtte Skolestyrelsen til gengæld lukke hele testsystemet ned efter 14 dage med nationale test, da eleverne den 1. og 2. marts oplevede alt for lange svartider. Skolerne har endnu ikke fået nogen melding om, hvornår testene kan gå i gang igen. Skolerne vil få direkte besked fra Skolestyrelsen, når de obligatoriske test igen kan gennemføres.
Skolestyrelsen: Digitale afgangsprøver kører som planlagt
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.