Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Skoleleder-foreningen: Besvar jobansøgningerne

"Søger en lærer eller en anden en ledig stilling på en folkeskole, bør der ikke være tvivl om, at skolen sender et afslag, hvis jobbet bliver besat til anden side", siger Claus Hjortdal, næstformand i Skolelederforeningen.

Jan Kaare
Start debatten
15. oktober 2010, kl. 12:40

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Sådan siger han efter at Julie Rubæk Andersen, ledig nyuddannet lærer, på folkeskolen.dk har berettet om, at mange skoler ikke svarer på jobansøgninger.

"Alle skoler bør have en fast procedure, der sikrer, at ansøgere til stillinger får besked, når jobbet er blevet besat. Der kommer mange ansøgninger, og det er ikke usædvanligt med en stak på 50-70 til et lærerjob, men det er vigtigt at tage sig tid til at svare alle", siger han.

De fleste ansøgninger kommer i dag per e-mail. Derfor burde det være overkommeligt at besvare dem. Claus Hjortdal mener også, at skoler bør sende en bekræftelse, når de modtager ansøgningen.

Ikke de uopfordrede

"Hvis det kniber med tid, kan det være, at modtagelse af ansøgninger ikke bliver bekræftet, men er muligheden der, er det en god idé at gøre det, og mange steder på arbejdsmarkedet er det fast procedure".

Anderledes stiller det sig med uopfordrede ansøgninger. Dem modtager skoler i nogle dele af landet så mange af, at det ikke er rimeligt, at der skal bruges tid på at svare:

"Det er ikke usædvanligt at modtage mange ansøgninger hver uge. De kommer både fra lærere og fra pædagoger, sygeplejersker og folk med en anden baggrund. Derfor kan jeg godt forstå, hvis skolernes administration springer over på det punkt", siger skoleledernes næstformand.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Skoleleder-foreningen: Besvar jobansøgningerne

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS