Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Skole aflyste lektiecafe indtil efterårsferien

På Vigerslev Allés Skole har elever på mellemtrinnet og i udskolingen indtil efterårsferien ikke haft mulighed for at gå i lektiecafe. Skolen havde ellers før sommerferien en lektiecafe, men den nye skolevirkelighed pressede lærerne, og lektiecafeen blev nedprioriteret.

Foto: Google
Andreas Brøns Riise
Andreas Brøns Riise Journalist
Maria Becher Trier
Maria Becher Trier Journalist
Start debatten
4. december 2014, kl. 11:00

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

"Vil du have succeshistorien?", spørger skoleleder på Vigerslev Allés Skole Anja Horst. For Vigerslev Allés Skole kan levere både en succeshistorie og en mindre god fortælling, når det kommer til det obligatoriske udbud af lektiecafé og faglig fordybelse på skolen. Lektiecafeen i indskolingen fungerer rigtig godt på skolens fritidshjem Slaraffenland. Her har pædagogerne udviklet faglige fordybelsestilbud til eleverne foruden mulighed for at få hjælp til lektierne. Men for de større elever er tilbuddet på skolen ikke helt udviklet endnu. Faktisk valgte Anja Horst i første omgang at prioritere at vente med at etablere lektiecafén for de større elever, da skolen begyndte efter sommerferien.

Undersøgelse af folkeskolereformens virkninger på lærernesarbejdsliv 2014 - Lektier og lektiehjælp

Forsker: 
Skrot lektierne og få dygtigere elever

"Det handler om prioriteringer. Vi har lærere og pædagoger, der ikke havde meget tid eller overskud, fordi der kom så mange nye opgaver på en gang. Både lærerne og pædagogerne var maste", siger Anja Horst.

Tilbuddet er der, det er vi forpligtet til

Efter efterårsferien er lektiecaféen åbnet igen på skolens læringscenter. Det foregår i en café-ramme, hvor målet I første omgang er at eleverne kan komme på samme måde, som før sommerferien.

"Lige nu er det sådan. Der er pædagoger og lærer til stede for i første omgang at sikre fred og ro og eventuelt en computer, hvis der er behov for det. Så tilbuddet er der, for det er vi forpligtet til".

Anja Horst ved ikke, hvor mange elever, der vælger at bruge lektiecafeen, og det finder hun heller ikke som det væsentligt lige nu.

"Her på skolen har vi endnu ikke en samlet kultur for, hvad vi vil med lektier eller hjemmeopgaver. Det arbejde er relevant at vi får opstartet som led I at udvikle tilbuddet", siger Anja Horst.

Vil udvikle lektiekultur

Hun kunne godt tænke sig et udbud, der har focus på hvordan eleverne bliver bedre til at prioritere og arbejde selvstændigt med hjemmeopgaver og større opgaver.

"Det er helt centralt for den opgave, vi har som skole. Eleverne skal være i stand til at planlægge deres egen tid, for det skal de bruge, når de kommer på en ungdomsuddannelse. Skolen skal kunne motivere dem. På Slaraffenland er fokus at børnene skal fordybe sig I noget som de synes er sjovt, udviklingen er at de lærer at fordybe sig, for senere også at kunne det, kun for fordybelsens skyld". Anja Horst mener ikke, det giver mening at ofre for meget energi på lektiecafeen, før skolen ved, hvad man vil med den.

"Vi skal alt for meget på en gang. Og lektiecafeen er det, som jeg har prioriteret bedst kan tåle at vente, men vi er I gang nu, og forventer at have et spændende tilbud etableret I dette skoleår, hvor både pædagoger, lærere og større elever er en del af opgaven".

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Skole aflyste lektiecafe indtil efterårsferien

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS