Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Sebastian skriver musical for skoleelever

Komponisten Sebastian har skrevet en musical om overgangen fra troen på de nordiske guder til kristendommen til skolens mellemtrin. Musicalen 'Jernbyrd' indgår i et emneforløbet 'Kors for en hammer' om kristendommens indførelse i Danmark.

Pernille Aisinger
Pernille Aisinger Journalist
Start debatten
14. maj 2007, kl. 16:14

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Det er Landsnetværket af folkekirkelige skoletjenester og skole-kirke-samarbejder i Danmark, der har lavet emneforløbet i relation til Religionernes Dag den 12. september, og det er også dem, der for et år siden kontaktede Sebastian for at få ham til at lave en musical.

Emneforløbet 'Kors for en hammer'

"Det har været en sjov og spændende opgave, som passer fint med min særlige interesse for historie", fortæller Sebastian til folkeskolen.dk.

Han mener, at perioden i slutningen af vikingetiden er særlig interessant i øjeblikket, fordi det er en periode med et kraftigt kulturskifte.

"Jeg forsøger at gå ind i kernen af det kulturskifte, der sker i perioden - hvad var det præcis der skete, da de skiftede tro. Det fascinerede mig også, at det her kraftige kulturskifte fra asetro til kristendom, som måske er et af de mest betydningfulde i vores periode, skete så forholdsvis fredeligt".

Målet med emneforløbet er, at eleverne skal få viden om traditionsoverleveringen, de kulturelle brydninger og det kultur- og religionsmøde, der skete i perioden.

Musicalen kan laves af en enkelt klasse, men Sebastian anbefaler, at flere klasser eller hele skolen går sammen om projektet.

"Jeg ved allerede nu, at der er nogle hele skoler, som går ind i projektet. Det har blandt andet noget at gøre med, at musicalen stiller krav til to-tre rigtigt gode solister. Men selvfølgelig er der også ensemblestykker, som alle kan være med i", fortæller han.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Sebastian skriver musical for skoleelever

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS