Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Anmeldelse

På besøg hos Bertel Thorvaldsen

Klik for at skrive manchettekst.

Lisbeth Tolstrup
Start debatten
13. oktober 2011, kl. 02:25

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Bogen her kan ses i sammenhæng med samme forfatters "Vi ser på kalkmalerier" og "På besøg hos Skagensmalerne". I bogen gives der ikke mange oplysninger om målgruppe, faglighed eller pædagogisk sigte. Det er faktisk lidt ærgerligt, for et kort og præcist forord kunne have gjort det - og bogen fortjener det. Der er nemlig tale om en fagbog, der er læsepædagogisk bearbejdet (med forlagets egne ord), hvilket vil sige, at teksten er skrevet i korte og meningsfulde helheder.

Titel: På besøg hos Bertel Thorvaldsen

Forfatter: Birthe Kot

Pris: 123,75 kroner

Sider: 33 sider

Type: Bog

Forlag: Gullhoj

Blandt det, der fungerer rigtig godt, er, at særlige udtryk, myter og proveniens er forklaret. Det gælder for eksempel "buste", historien om Jason og det gyldne skind eller historien om pave Pius den syvendes gravmæle. Enkelte steder er informationerne dog så kompakte, at sammenhængen går fløjten. Det gælder for eksempel side 23, hvor vi i tre korte afsnit oplyses om en statue af Copernicus, snavs i Thorvaldsens atelier og Vernet, direktøren for det franske akademi i Rom. Det kan give lidt åndenød og problemer med at fastholde fokus, hvis målgruppen er svage læsere.

Konkluderende finder jeg bogen praktisk og anvendelig på mellemtrinnet og blandt lidt ældre læsere med interesse for kunstneren Bertel Thorvaldsen. Et forord og en tydelig tidstavle, for eksempel fra 1770-1850, ville løfte bogen fra det nære emne til et tværfagligt niveau med mulighed for at perspektivere forløbet fra oplysningstiden over de store landboreformer til afslutningen på enevælden.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

På besøg hos Bertel Thorvaldsen

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS