Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Ny leder af Hellerup Skole udpeget

Den nye leder af flagskibet i Gentoftes Skub-projekt, Hellerup Skole, bliver den erfarne skoleleder Knud Nordentoft, 49. Knud Nordentoft har været leder af Gentofte Skole de seneste tre år og er næstformand i Danmarks Skolelederforening.

Karen Ravn
Karen Ravn Onlineredaktør
Start debatten
9. juni 2004, kl. 17:16

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Knud Nordentoft har tidligere været skoleleder i Sorø og Ringsted, og ved den seneste udviklingssamtale med sin chef på skoleforvaltningen i Gentofte sagde han, at han var klar til en jobrotation i kommunen, når lejlighed bød sig. Det gjorde den, da Hellerup Skoles leder nummer to i skolens korte levetid, Svend E. Pedersen, for nylig sagde op. Et enigt ansættelsesudvalg og en enig bestyrelse står bag udpegningen.

Skolebestyrelsen mener, at Svend E. Pedersens fratrædelse var et udtryk for, at arbejdsopgaven med at søsætte flagskibet var urimeligt stor, men det har ikke fået Knud Nordentoft til at tøve:

"Jeg er sikker på, at det er en rigtig god skole med en masse gode medarbejdere, hvor der udøves en god pædagogik, som jeg gerne vil lære af og stå i spidsen for. De ved meget mere om den pædagogik, end jeg gør til gengæld ved jeg en masse om ledelse. Så jeg er fortrøstningsfuld", siger Knud Nordentoft, der har stået i spidsen for implementeringen af en ny pædagogik og ombygningen af Gentofte Skole.

Han tiltræder på Hellerup Skole 1. august. Foreløbig er viceinspektør Hanne Søberg konstitueret som leder af Gentofte Skole.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Ny leder af Hellerup Skole udpeget

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS