Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Forskning

Ny forskning: Mobilforbud giver bedre læring

Skoler, hvor eleverne ikke må have mobiltelefoner med, har bedre test-resultater end skoler, hvor eleverne gerne må have mobilen med. Det viser ny engelsk forskning.

Esben Christensen
15 kommentarer
18. maj 2015, kl. 12:59

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

15 kommentarer

Vores brug af smartphones er vel det, som eventuelle tidsrejsende fra fortiden for alvor ville lægge mærke til, hvis de besøgte 2015. Vi har hele verden ved hånden, og de små appetitlige skærme er nogle gange så indbydende, at den fysiske virkelighed kan have svært ved at konkurrere med telefonen.

Læs undersøgelsen her

En gruppe engelske forskere fra The London School of Economics and Political Science har undersøgt, hvilken effekt mobiltelefoner har på elevernes test-resultater. Som i Danmark har England ingen national politik på området. Derfor har forskerne haft mulighed for at tage udgangspunkt i skoler, hvor mobilen er blevet forbudt. Hvordan klarer eleverne sig før og efter forbuddet? Forskerne konkluderer:

Generelt opnår eleverne 6,41 procent bedre testresultater efter indførelsen af mobilforbud end før.

Og for de svageste elever er resultaterne endnu mere markant: Deres test-resultater bliver 14,23 procent bedre.

For den fjerdedel af eleverne, der opnår de bedste resultater, er der hverken en positiv eller negativ effekt af mobiler på skolen. Forskerne konkluderer at det drejer sig om, at de dygtigste elever er i stand til at koncentrere sig, uanset om mobiltelefoner er tilladte eller forbudte.

Læs mere via linket til højre for artiklen.

Elever: Mobiltelefoner forstyrrer undervisningen

15 kommentarer
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Ny forskning: Mobilforbud giver bedre læring

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS