Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Fagplaner

Nu bliver alle lærere involveret i fremtidens fagplaner for skolen

Alle folkeskoler har i dag fået brev fra Mattias Tesfaye og Sammen om Skolen med et spørgeskema, hvor lærere, pædagoger og skoleledere kan give input til de kommende læreplaner for folkeskolens fag.

Foto: Johny Kristensen
Karen Ravn
Karen Ravn Onlineredaktør
5 kommentarer
27. august 2024, kl. 15:57
5 kommentarer

Hvad er god og motiverende undervisning på vores skole?

Hvad fungerer særligt godt, og hvad fungerer mindre godt i Fælles Mål?

Sådan lyder to af spørgsmålene i det brev, hvor medarbejderne ved alle landets folkeskoler i dag bliver bedt om at give input til de kommende læreplaner for skolens fag, som allerede er døbt 'fagplaner' og skal erstatte Fælles Mål.

”Det er en kæmpe forandring af folkeskolen, at vi nu tager et opgør med de eksisterende læreplaner. Med de nye fagplaner får lærerne frihed til at lave undervisning, der skaber engagement i netop deres klasse. Det er ude på skolerne, at de ved, hvad der virker. Og hvad der ikke gør. Derfor er lærerne, eleverne og skoleledernes bidrag helt afgørende", siger børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye, der i dag på vegne af Sammen om Skolen-partnerskabet og folkeskoleforliget har sendt et brev til samtlige folkeskoler.

  • Hent brev fra Børne- og Undervisningsministeren og parterne i Sammen om Skolen (pdf)
  • Hent samtaleplanchen til folkeskoler (pdf)
  • Video

"Det handler om, at vi skal have slankere læreplaner, vi skal fokusere på fagenes kernestof, og så skal vi give jer, der varetager undervisningen, langt mere frihed til at tilrettelægge den, så den passer til jeres klasse", siger han i en video i det udsendte materiale, hvor også formand for Danmarks Lærerforening Gordon Ørskov Madsen appellerer til, at lærerne giver deres input til brugbare planer, som kan give en mere sprudlende undervisning.

Skolernes bidrag vil blive overleveret til ekspertgruppen for fagfornyelsen, der blev nedsat i januar 2024.

Ved udgangen af året skal ekspertgruppen aflevere et beslutningsgrundlag til folkeskolens forligskreds med forslag til et enkelt format for Folkeskolens Fagplaner.

5 kommentarer
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Nu bliver alle lærere involveret i fremtidens fagplaner for skolen

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS