Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Anmeldelse

Natur/teknik, Biologi

Gå på opdagelse i vandløbet

Hans Erik Berthelsen
Start debatten
13. oktober 2011, kl. 02:22

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Cd-rom, 500 kroner

Flerbrugerlicens 1.250 kroner

Ekstra cd'er 250 kroner

Pædagogisk Mediecenter

Odense Skolevæsen, telefon 6313 3366

Titlen er en anelse ved siden af, for man kan her gå på opdagelse i programmet og lære en masse om vandløb uden at rejse sig fra stolen. Og hvorvidt programmet giver eleven lyst til senere selv at gå på opdagelse i eller ved et vandløb, er et åbent spørgsmål. Det er et program, som nærmest er en elektronisk bog uden nogen form for pjank i form af lyd, musik, animationer eller spil. Et meget sagligt, flot, godt og logisk tilrettelagt program. Udgangspunktet er et stort luftbillede af et landskab med en by. Med klik på musen kan brugeren se nærmere på de elementer, som har med vandløb at gøre, for eksempel en å eller et rensningsanlæg. Ved åen kan man vælge at se på et landskab i istiden og klikke sig frem til oplysninger om landskabets og åens tilblivelse. Ved rensningsanlægget får man et luftfoto af et af Odenses anlæg, hvor man igen ved klik kan se nærmere på nogle af dets faciliteter, for eksempel fedtfang eller biologisk filter. Der er tillige afsnit om åen fra væld til udløb og et interaktivt kort med Danmarks største vandløb. Ved klik kommer vinduer med oplysninger om det enkelte vandløb. Fyns Amts kort over målsætninger for vandløb er gengivet i udsnit, og ved klik på signaturerne fås en kort og god forklaring. Et afsnit om vandløbslove giver korte referater af de vigtigste vandløbsrelevante love. Ved klik på 'Brugerne' kommer man til endnu en stor oversigts- eller myldretegning, hvor alle de mange interesser og interessemodsætninger behandles, og endelig er der et stort afsnit om mange af vandløbets smådyr med tegninger, fotos og data om levevilkår blandt andet i relation til vandløbets forureningstilstand. Endelig er der både søgemulighed og en knap benævnt 'Historie', som åbner et register ove-r alle programmets begreber. Mange steder i programmet findes krydshenvisninger og links til ordforklaringer.

Næppe et program, som vore elever vil kaste sig over for underholdningens skyld, men et flot, enkelt og lettilgængeligt materiale til søgning af informationer om vandløb i forbindelse med undervisningen.

Hans Erik Berthelsen

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Natur/teknik, Biologi

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS