Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Anmeldelse

Musik og Pædagogik

2. udgave

Jørgen Rønsbo
4 kommentarer
13. oktober 2011, kl. 02:23

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

4 kommentarer

Denne bog er vel først og fremmest tænkt som en lærebog for studerende på landets pædagog- og lærerseminarier. Som sådan er den fremragende. Men også for færdiguddannede pædagoger og musiklærere er der meget at hente. Mange af kapitlerne burde nærmest være pligtlæsning for musikundervisere i folkeskolen.

I bogens første del (musikken og det kreative menneske) præsenteres vi for den historiske udvikling inden for fagområdet. Begreberne musikalitet og det musiske præciseres og defineres, ligesom forskellige syn på musikundervisning fremlægges.

Der er spændende kapitler fra Kirsten og Kjeld Fredens; Pionerarbejdet tilbage fra "Musikalsk Odyssé" repeteres og videreføres med nye, meget interessante, pædagogiske perspektiveringer ud fra den aktuelle forskning.

Svend-Erik Holgersen skriver med udgangspunkt i sin ph.d.-afhandling om deltagelse og mening og sammenhængen mellem musik, sprog og krop. Et meget interessant og brugbart perspektiv for os som lærere: Hvornår/hvorfor/hvordan opfatter barnet aktiviteten som meningsfyldt?

Musik som middel eller/og som mål er et gennemgående tema i mange af kapitlerne. Kapitler med megen substans - en fornem videreførelse af Elsebeth Kirks præcise åbningskapitler.

I bogens anden del bredes perspektivet ud, og læseren præsenteres for didaktiske og pædagogiske overvejelser konkretiseret via praksis.

Her er kapitler, der omhandler den pædagogiske praksis i forskellige institutionstyper som fritidshjemmet/skolefritidsordningen, kapitler, der beskriver arbejdet med personlighedsafvigere og udviklingshæmmede, og kapitler, som fortæller om musikaktiviteter med ældregruppen.

Endelig bør spændende kapitler som musikken i læreplanerne, elektronisk musik og pædagogik og krop og stomp i skolen nævnes.

4 kommentarer
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Musik og Pædagogik

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS