Det ser nu ud til, at der sker fremskridt, efter at Glad Fonden i flere år har kæmpet for at få flexuddannelsen for tidligere STU-elever på finansloven.
Undervisningsminister Mattias Tesfaye (S) skriver i et svar til Børne- og Undervisningsudvalget, at ministeriet er ved at fastlægge proces og indhold for en analyse, som ”skal afsøge potentialet for en permanent og landsdækkende forankring af et erhvervsrettet uddannelsestilbud for unge med kognitiv funktionsnedsættelse”.
”Mulige finansieringsmodeller for et nationalt uddannelsestilbud afventer resultaterne af dette analysearbejde”, skriver Mattias Tesfaye.
Ft.dk: Undervisningsministerens svar om flexuddannelsens fremtid
Ministeriet planlægger en analyse af flexuddannelsens fremtid
Vi har lavet en ny flot platform. Desværre kunne vi ikke flytte de gamle profiler, så hvis du vil kommentere en artikel, skal du oprette en profil. Og er du ny i debatten – så velkommen til. Tjek eventuelt vores retningslinjer for debatten.
Tak fordi du deltager.