Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Lolland-Falster: Ny arbejdstidsaftale skal gøre lærerlivet lettere for nyuddannede

Nyuddannede lærere får to lektioner mindre end de garvede lærere og får tilknyttet en mentor. Det er en del af den arbejdstidsaftale, Lolland-Falsters Lærerforening netop har indgået med øernes to kommuner.

Karen Ravn
Karen Ravn Onlineredaktør
Start debatten
17. marts 2021, kl. 12:06

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

I Guldborgsund Kommune medfører aftalen, som også den lokale skolelederforening er en del af, at nyuddannede får to lektioner mindre det første år og én mindre det andet år. I Lolland Kommune er det to lektioner mindre i to år. De to aftaler lægger sig derudover i høj grad op ad den landsdækkende arbejdstidsaftale, A20, som blev indgået sidste år.

A20-aftale Guldborgsund (pdf)

A20-aftale Lolland (pdf)

"I mange år har der været mangel på lærere i vores kommune. Vi oplever blandt andet, at det er svært at fastholde vores nyuddannede i lærergerningen", siger formand for Børn, Familie og Uddannelsesudvalget i Guldborgsund Simon Hansen i en pressemeddelelse.

"Med den her nye aftale gør vi det mere nænsomt for vores nyuddannede lærere at gå fra skolebænken til undervisningen i et klasselokale. Vores nyuddannede lærere møder ikke ind til et fuldt skema de første to år, og de færre timer i klasselokalet skal blandt andet bruges på at gøre sig erfaringer og modtage sparring fra en erfaren kollega. På den måde er vi med til at understøtte, at vores nyuddannede lærere kommer rigtig godt i gang med lærerjobbet, og det betyder forhåbentlig, at flere af vores nyuddannede lærere i mange år frem får lyst til at fortsætte med at gøre en forskel for vores børn og unges læring, udvikling og trivsel i hverdagen"

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Lolland-Falster: Ny arbejdstidsaftale skal gøre lærerlivet lettere for nyuddannede

Vi har lavet en ny flot platform. Desværre kunne vi ikke flytte de gamle profiler, så hvis du vil kommentere en artikel, skal du oprette en profil. Og er du ny i debatten – så velkommen til. Tjek eventuelt vores retningslinjer for debatten.
Tak fordi du deltager.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplan
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS