Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

LL frygter ukritisk optag på merituddannelsen

Meritlæreruddannelsen er medskyldig i den faldende søgning til læreruddannelsen, mener Lærerstuderendes Landskreds, som også frygter en alt for ukritisk vurdering af dispensationsansøgninger, fordi de meritstuderende giver penge i slunkne CVU-kasser.

Karen Ravn
Karen Ravn Onlineredaktør
Start debatten
7. april 2003, kl. 17:36

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

For Lærerstuderendes Landskreds er det et stort problem, at ansøgertallet til den nye korte læreruddannelse allerede i år er omtrent fordoblet.

Ansøgertallet til merit-uddannelsen omtrent fordoblet, folkeskolen.dk 3. april 2003

"Vi mener ikke, at man kan sammenholde et øget ansøgerantal til meritlæreruddannelsen med ansøgerantallet til den ordinære læreruddannelse. Vi mener at det øgede ansøgerantal på meritlæreruddannelsen vil kunne aflæses direkte i antallet af kvote 2-ansøgere på den ordinære læreruddannelse", siger formand for LL Laust Johan Westtoft. LL forudser at mange kvote 2-ansøgere til den ordinære læreruddannelse vil søge meritlæreruddannelsen i stedet på baggrund af de opnåede kompetencer fra andre studier eller erhvervserfaring.

"Vi ser med bekymring på den store overvægt af ansøgere på dispensation. 55 procent af det samlede ansøgerantal til meritlæreruddannelsen opfylder ikke de krav der generelt er beskrevet i bekendtgørelsen om meritlæreruddannelsen, men skal i stedet optages på dispensation", siger Laust Westtoft.

"Man kan i den sammenhæng diskutere,om den gruppe har de rette faglige og pædagogiske kompetencer til at indgå i lærerprofessionen uden at gennemgå læreruddannelsen på fire år".

LL mener, at CVUernes stramme økonomi vil betydeen alt for ukritisk vurdering af dispensationsansøgningerne og opfordrer undervisningsminister Ulla Tørnæs til at kigge på optaget på meritlæreruddannelsen i forhold til optaget på den ordinære læreruddannelse "især med henblik på optagelseskravene og udmøntningen af de to uddannelser der stiler mod det samme erhverv".

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

LL frygter ukritisk optag på merituddannelsen

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS