Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Lejrskole

Lejrskole til søs

"Må man spytte i havet?" "Er der toiletter om bord?" Spørgsmålene fra eleverne i 6.b på Stillinge Skole var mange, da de påmønstrede det gode skib Fulton. Med på den ugelange sejlads var også klassens to lærere.

Dreng glider hen ad glat skibsdæk

Dækket er af lærketræ. Det må ikke tørre ud, for så sprækker det. Derfor skal det jævnligt spules – hvilket gør det dejligt glat.

Foto: Simon Jeppesen
Simon Jeppesen
Start debatten
19. august 2022, kl. 10:00
Start debatten

For 6.b på Stillinge Skole i Slagelse Kommune sluttede skoleåret med en uge på åbent hav. De 24 elever og klassens to lærere var i juni på lejrskoletogt med skonnerten Fulton. Sammen med skipper Jakob Jensen og besætning sejlede de det 100 år gamle skib fra Horsens til Aalborg.

Som 13-årig var klasselærer Jonas Jensen selv på lejrskole til søs, og den oplevelse ville han gerne give videre til sine elever, og han fik klassens matematiklærer, Lisa Nielsen, med på ideen.

Straks efter påmønstring fik elever og lærere en smag på livet som matros, da skipper uddelte instrukser og bad eleverne sluge “Fultonpillen”:

“Vi skal turde stole på jer, vi skal sejle med sejl med jer”. Alle følger skippers ordrer – det handler om at konfirmere fællesskabet, som det vigtigste på skibet.

Skipper i samtale med pige

Liva spørger skipper Jakob Jensen, hvorfor der ikke er en havfrue. Det tager lidt tid, før skipper forstår, at hun mener en galionsfigur. Det er der ikke på Fulton, så Liva foreslår sig selv som model til én.

Foto: Simon Jeppesen
Unge højt til vejrs i mast på sejlskib

Fulton består af en besætning på tre. Én skipper, én styrmand og én bedsteman samt tre ”Esbjerg-matroser,” som er udsatte unge fra Esbjerg, der har brug for en hjælpende hånd til at finde en god kurs i livet.

Foto: Simon Jeppesen
Klassebillede foran sejlskibet Fulton

Fulton er en tremastet skonnert bygget i 1915 i Marstal til at sejle klipfisk over Atlanten. I 1970 blev Fulton købt af Nationalmuseet, og efter endt restaurering blev det til lejrskoleskib. Siden har det sejlet både med lejrskoler og med grupper af udsatte unge.

Foto: Simon Jeppesen
Elev ved roret

Om bord på skonnerten deltager eleverne i de daglige gøremål. "Det er fint at opleve at være på en båd i en hel uge og være med til at få alt om bord til at fungere. Det var fedt at kravle op i masterne! Generelt var det fedt at få nogle oplevelser, som man ikke har prøvet før", siger Nicklas Taywin Khamchaliao Andersen.

Foto: Simon Jeppesen
Mand med en tallerkenfuld spaghetti

Efter en dag med nye indtryk og masser af instrukser er der tryg mad. Der er kogt 3,5 kilo spaghetti til pasta med kødsovs. Pastaretten opfylder kravene til måltider på skibet: Masser af langsomme kulhydrater, der fylder maven i lang tid.

Foto: Simon Jeppesen
Elever trækker i reb på dækket

På et sejlskib er der hele tiden opgaver, især er der masser af reb, der skal trækkes i, slækkes på, kvejles. Når en opgave skal løses, kalder en fra besætningen ud, og eleverne er meget ivrige for at hænge i.

Foto: Simon Jeppesen
Elev i arbejde på dækket af sejlskib
Foto: Simon Jeppesen
Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Lejrskole til søs

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS