"Lærerne truer os på vores brød, for vi kan jo ikke overtage deres arbejde", siger Tove Severinsen, der netop er valgt til formand for skolesekretærerne.
På generalforsamlingen i Landsforeningen af Skolesekretærer besluttede de 410 deltagere at lægge pres på HK/Kommunal. De opfordrer fagforeningen til at arbejde mere aktivt for, at administrative opgaver udføres af HKere.
"Vi mener, at vi er bedst til at løse den type opgaver, fordi vi er uddannet til det. Skolerne får ganske vist mange nye opgaver, men vi har en basisviden, som de bør bygge videre på ved at efteruddanne os. Vi vil gerne byde os til, så nu forsøger vi at få de lokale HK-afdelinger til at hjælpe os med at komme i dialog med skoleforvaltningerne om, hvilke uddannelser vi bør tage. I sidste ende handler det om at bruge skolernes resurser rigtigt", siger Tove Severinsen, der til daglig er skolesekretær på Herskindskolen i Galten uden for Århus.
Mange skoler opgraderer administrationen med sekretariatsledere eller administrative ledere. Det er disse job, der ofte går skolesekretærerne forbi. Men stillingerne går ikke automatisk til lærere, mener Lederforeningens formand, Jens Færk.
"En skoleleder stiler ikke efter at ansætte lærere i administrationen, men efter at finde en person, der kan løse opgaven. Mange skolesekretærer har taget en merkonomuddannelse og er godt klædt på, men det gælder langt fra alle. Desuden får sekretærerne også konkurrence af akademikere", siger Jens Færk.
På generalforsamlingen i Landsforeningen af Skolesekretærer blev problemet med, at lærere overtager administrative opgaver, rejst af deltagere fra København.
Lærere truer skolesekretærerne på brødet
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.