Hvis der kører en reklame om øl over skærmen, når Magnus på 11 år spiller spil på nettet, så er det ulovlig markedsføring. I øjeblikket ved Forbrugerrådet ikke, hvor mange farer der ligger og lurer for de unge, så det vil de have overblik over. Forbrugerombudsmanden har skudt en ny kampagne i gang, der skal kortlægge, hvilke farer der er i de såkaldte communities i den virtuelle verden, hvor børn og unge spiller eller chatter. Kampagnen lægger op til, at lærere og forældre elektronisk indberetter ulovlig markedsføring til børn og unge.
"Det kan være på kant med loven, hvis der i markedsføringen ikke er taget særlig hensyn til, at målgruppen er børn og unge, eller hvor der anvendes markedsføring, som ikke hører hjemme i børn og unges univers, eller hvis de undlader at gøre opmærksom på, at børn og unge ikke må tegne et abonnement, indgå medlemskab eller købe varer, uden at de har fået lov af deres forældre", står der blandt andet i forbrugerombudsmandens kampagnemateriale.
Lærere spiller en vigtig rolle
"Markedsføring målrettet børn og unge er et område, vi prioriterer højt i vores daglige arbejde. Nettet er et specielt område, hvor det ofte kræves, at man for eksempel selv deltager i et spil for at blive eksponeret for en reklame. Vi har endnu ikke overblik over problemets omfang, og derfor går vi nu selv ud og undersøger det", siger forbrugerombudsmanden, Henrik Øe.
Forbrugerstyrelsen mener, at lærere kan spille en vigtig rolle i forhold til at gøre børn og unge bevidste om farerne:
"Lærerne har måske lettere ved at gå til eleverne i en vis alder. De kan jo tage det op i klassen, hvilke regler der er, og hvad eleverne skal være på vagt overfor. De kan skabe en dialog, så eleverne også har et sted, hvor de fortælle om deres erfaringer med nettet", siger Birgitte Wested, jurist i Forbrugerstyrelsen.
Forbrugerombudsmandens kampagne er blevet til i samarbejde med en lang række interesseorganisationer blandt andre Danmarks Lærerforening, der alle ønsker, at internettet bliver mere gennemskueligt og sikkert sted at færdes for de unge brugere.
Lærere skal indberette ulovlig markedsføring
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.