STU-elever træner sociale færdigheder med nyt gratis materiale
Hvordan holder jeg en samtale i gang, og hvilken rolle spiller øjenkontakt? Disse færdigheder kan elever træne med et nyt gratis undervisningsmateriale, som er udviklet sammen med elever og lærere fra flere end 35 STU-tilbud. Materialet er målrettet STU, men kan også bruges i folkeskolen.
Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.
Start debatten
"Mange unge med særlige behov har svært ved at begå sig socialt, og hvis man ikke kan det, har man svært ved at lære. Man får i det hele taget et svært liv, for man har også brug for at kunne få venner og indgå i sociale sammenhænge på en arbejdsplads og i fritiden. Derfor vil vi give unge med særlige behov mulighed for at udvikle sig socialt", siger Lis Ellemand fra Udviklingshæmmedes Landsforbund, ULF.
Hun er projektleder på et nyt undervisningsmateriale, "Dig, mig og fællesskabet", som ULF har brugt knap tre år på at udvikle på opfordring fra sine medlemmer.
"Vi har arbejdet sammen med en række STU-tilbud om at udvikle materialet, hvor elevene er aktive med kroppen og bruger sig selv på forskellige måder. Eleverne har givet os feedback på øvelserne. Det sikrer, at materialet passer til eleverne og er let at anvende for lærerne", siger Lis Ellemand.
"Stop og lyt" får eleverne til at fortælle
Mange elever har svært ved at holde en samtale i gang. Andre har svært ved at tolke nonverbale udtryk eller selv at udtrykke deres følelser. Derfor opstår der let misforståelser.
I øvelsen "Stop og lyt" går eleverne rundt mellem hinanden, og når læreren siger stop, skal de finde sammen to og to og fortælle hinanden, hvad de lavede i søndags. Derefter går de igen rundt mellem hinanden, og når læreren igen siger stop, finder de en ny makker at tale med. På den måde træner eleverne samtale og smalltalk, og de øver sig i at tage kontakt og at tage stilling til et spørgsmål, formulere et svar og formidle det videre. De møder hinanden på kryds og tværs og oplever deres kammeraters forskellige svar.
En ramme og et bestemt emne skaber tryghed
Netop at skabe interaktion mellem eleverne er i fokus i materialet.
"Mange unge med særlige behov synes ikke, de har noget at fortælle, men en ramme og et konkret emne får dem til at føle sig trygge. Det kan læreren bruge til bagefter at tale med elevene om, at der for eksempel var meget snak i lokalet, så de oplever, at de kan mestre smalltalk. Det kan også være en snak om, hvad der var svært, og eleverne kan bruge deres erfaringer fra øvelserne til at tale om sociale situationer fra hverdagen", siger Lis Ellemand.
Lærere og elever kan arbejde i temaer
STU-elever er en broget gruppe, så eleverne har forskellige forudsætninger og behov. Derfor har ULF lavet materialet, så lærere kan arbejde i temaer på mange forskellige måder. Temaerne byder på almengyldige emner som sig goddag, samarbejde, tillid, venskab, kærester, kropssprog og genkend og udtryk følelser. Hvert tema består af forskellige øvelser, som er bygget op, så de er lette at går til.
Materialet byder også på øvelser om, hvor eleverne skal tage stilling til et spørgsmål ved at gå hen til et tal. Spørgsmålet kan være: Hvor meget betyder det for dig, at der er ro i klassen? Eller: Hvor irriteret bliver du, når en ven kommer for sent?
"Når eleverne går hen til et tal, bliver det tydeligt, at de har forskellige holdninger, og ude ved tallene kan eleverne diskutere, hvorfor noget er vigtigt eller mindre vigtigt for dem. På den måde får man mange stemmer frem, og eleverne kan bedre forstå hinanden. Det styrker både den enkelte og fællesskabet", siger Lis Ellemand.
Materialet egner sig også til folkeskolen
Selv om materialet er målrettet STU-elever, kan det bruges i folkeskolen, vurderer Lis Ellemand.
"Fokus ligger på at få elevernes sociale færdigheder i spil, og det kan alle bruge. Selvfølgelig er et emne som kærester ikke relevant i 1. klasse. Det er samarbejde, fællesskab, tillid og venskaber til gengæld", siger Lis Ellemand og peger på, at øvelserne kan give eleverne oplevelser sammen.
"De kan være med til at bryde vaner og for eksempel få et stille barn på banen. Mange af øvelserne fungerer som teambuilding og kan derfor bruges til at styrke både fællesskab og inklusion", siger Lis Ellemand.
Undervisningsministeriet har støttet udviklingen af "Dig, mig og fællesskabet". Se materialet via linket til højre for artiklen.
Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:
STU-elever træner sociale færdigheder med nyt gratis materiale
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.
STU-elever træner sociale færdigheder med nyt gratis materiale
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.