Det var ikke som først antaget en oversættelsesfejl, der var skyld i, at den danske del af OECD's fraværsundersøgelse var fejlbehæftet. Da Amternes og Kommunernes Forskningsinstitut (AKF) i december 1999 modtog den endelige udgave af de spørgsmål, som skulle bruges til OECD's store Pisa-undersøgelse, som fraværsundersøgelsen er en udløber af, opfangede forskerne simpelthen ikke, at spørgsmålet om fravær var blevet ændret, så eleverne nu blev spurgt til deres fravær i en to ugers periode i stedet for en fire ugers periode.
Det oplyser formanden for det danske Pisa-konsortiums bestyrelse, forskningsleder på DPU Poul Skov, til folkeskolen.dk.
Årsagen til fejlen blev først klarlagt i en netop afsluttet intern undersøgelse i det danske Pisa-konsortium, som består af AKF, DPU og Socialforskningsinstituttet.
Ifølge Poul Skov vil der nu bliver strammet op på sikkerhedsprocedurerne.
"Vi vil sikre, at det er klart defineret, at ting gøres, og hvem der gør dem. Vi vil konkretisere ansvaret, så der ikke er nogen tvivl om, hvilken person der har ansvaret for, at indkommende rapporter bliver kigget igennem", fastslår han.
Samtidig vil der ske en udvidelse af Pisa-konsortiets bestyrelse, idet professor Niels Egelund fra DPU vil indtræde i bestyrelsen. At det lige bliver Niels Egelund, skyldes ifølge Poul Skov, at han i forvejen er dybt involveret i Pisa-undersøgelsen. Voksende arbejdsopgaver er den primære årsag til, at man har valgt at udvide bestyrelsen.
Selv om det danske Pisa-konsortium fik alvorlige ridser i lakken som følge af den fejlbehæftede fraværsundersøgelse, er der ingen grund til at betvivle dets troværdighed, mener Torben Pilegaard Jensen, forskningsleder hos AKF og medlem af det danske Pisa-konsortiums bestyrelse:
"Det her er et spørgsmål om tillid. Ved at reagere på den måde, jeg gjorde, viste jeg en åbenhed, som bør give anledning til, at folk tror på, at vi mener det alvorligt, når vi siger, at vi vil arbejde på at undgå fejl. For der må ikke forekomme fejl".
Torben Pilegaard kontaktede medierne umiddelbart efter offentliggørelsen af undersøgelsen og erkendte fejlen. Om et års tid vil en ny Pisa-undersøgelse blive offentliggjort, og konsortiet er i øjeblikket i gang med at indsamle data.
"Fejlen her vil sidde i blodet på os. Den er med til at øge sandsynligheden for, at der ikke er fejl i den kommende Pisa-undersøgelse", siger Torben Pilegaard Jensen.
Kommunikationsbrist skyld i fejl i pjækkeundersøgelse
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.