Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

KOMMENTAR: Madskolerne lærer børn om, hvad de putter i munden

Kendskabet til hvad vi putter i munden forsvinder i takt med, at vi i stigende grad benytter færdigretter. Line Damsgaard anbefaler Madskoler, hvis børnene skal lære om madlavning, råvarer og sunde vaner.

Foto: Privatfoto
Line Damsgaard
Start debatten
28. september 2010, kl. 10:00

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

I dagens Danmark er hverdagen fyldt med arbejde, skole, venner og fritidsinteresser. På grund af det daglige tidspres deltager børnene sjældent i madlavningen. Hertil kommer, at flere og flere familier benytter sig af færdigretter og/eller convenienceprodukter. Der er mange værdier omkring vores måltid, som er gået tabt i denne udvikling. Ikke mindst er kendskabet til, hvad vi putter i munden, faldet.

Madskoler.dk

Alle kommentarer

Der er meget læring forbundet med madlavning og børn syntes i de fleste tilfælde, at det er spændende at lære nyt - så længe det foregår på deres præmisser. På Madskolerne underviser frivillige instruktører børn i alderen 8-12 år i madlavning, råvarer og sunde vaner. Tanken er, at børnene skal føle, smage, prøve, dufte og opleve. Altså som det gamle ordsprog siger, de skal "lære ved at udføre".

Oplevelse af succes

Det daglige tidspres er på Madskolerne taget ud af spil, idet der afsættes fem hele dage, hvilket giver god mulighed for at nå hele vejen rundt om råvarerne. På Madskolerne oplever børnene, at de hurtigt bliver gode til "det der med mad", hvilket giver dem en oplevelse af at succes.

Efter afholdelsen af denne sommers Madskoler er der blevet udsendt et elektronisk spørgeskema til forældrene. Overordnet vurderer 98 procent af dem, at deres erfaringer med at have et barn på Madskole har været enten rigtig god eller god. Særligt er forældrene glade for at Madskolerne har fokus på sundhed. Mange oplever, at deres børn er mere modtagelige overfor de sundhedsfremmende budskaber, når de kommer fra de frivillige instruktører på Madskolerne end fra forældrene selv.

Kræsenhed er yt

På Madskolerne udfordres og udvikles børnenes smagspræferencer, hvilket har en positiv indvirkning på at afhjælpe kræsenhed. En forælder til et af de deltagende børn denne sommer har udtalt:

"Med et kræsent barn er det en stor hjælp at komme på Madskole. Barnet ser, at andre kan spise og smage forskellige madvarer. Det har hjulpet meget, da vores datter er blevet mere åben for at smage nyt".

Og netop det at smage nye fødevarer sker i stor stil - hele 70 procent af børnene har ifølge forældrene smagt på nye fødevarer i forbindelse med Madskolen.

Ændrede vaner

Hos Landbrug & Fødevarer og i 4H er vi ikke i tvivl om, at Madskolerne hjælper med til at give børnene en større interesse for mad og madlavning. Dettes ses blandt andet ved, at to ud af tre forældre siger, at deres barn er begyndt at lave mere mad derhjemme efter at have deltaget på Madskole. Hertil kommer, at 41 procent svarer ja til, at familien har ændret på deres madvaner efter deres barns deltagelse på Madskole. Madskolernes påvirker dermed ikke blot det enkelte barn, men også hele familien.

Line Damsgaard er Madskolekoordinator i Landbrug & Fødevarer.

Fakta om Madskolerne

- Madskolerne afholdes i samarbejde med Landbrug & Fødevarer og 4H.

- Madskolerne foregår i dagtimerne mandag til fredag - primært i skolesommerferien.

- Målgruppen er børn og unge i alderen 8-12 år.

- Børnene lærer om sundhed, kost og ernæring. Som minimum bliver deltagerne bekendt med de otte kostråd og lærer, hvad det vil sige at spise varieret.

- På alle Madskoler er madlavning, motion, forældreaften og gårdbesøg/fødevarevirksomhedsbesøg faste elementer.

- Alle Madskoler er baseret på frivillig arbejdskraft. I de sidste par år har Madskolerne årligt haft omkring 300 frivillige instruktører tilknyttet.

Læs mere om Madskolerne ved at klikke på linket til højre

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

KOMMENTAR: Madskolerne lærer børn om, hvad de putter i munden

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS