Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Anmeldelse

Klima for fremtiden

Klik for at skrive manchettekst.

Kaare Øster
Start debatten
13. oktober 2011, kl. 02:25

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Miti fra Bangladesh var sammen med 164 andre unge fra 44 forskellige lande på Børnenes Klimatopmøde i København umiddelbart før COP15-mødet i 2009. Materiale fra de unges voksenfri møde er efterfølgende anvendt til at fremstille dette debatoplæg til de ældste klassetrin.

Titel: Klima for fremtiden

Type: Cd og internet

Forlag: Københavns KommuneUnicef

Efter ung til ung-princippet er det meste indhold udarbejdet af deltagerne selv. Gennem en lang række tekster, videoklip og opgaver giver det indblik i klimaændringernes konsekvenser og vores muligheder for at gøre noget.

Stoffet kan bruges som udgangspunkt for diskussioner om temaer som transport, forbrug og energiforbrug, der kan føre eleverne til at tage stilling til konkrete forslag til reduktion af CO2-udslippet.

De fleste videoindslag er på engelsk, og selv om en ordbog oversætter de mest benyttede klimabegreber til dansk, så vil det ud over de fag-faglige forudsætninger kræve rigtig meget af mange elever at få det fulde udbytte. Et samarbejde med engelsk er naturligvis oplagt, og til det brug er tre af foredragene lagt ind som tekst i en dansk oversættelse.

I forbindelse med COP15 blev der bevilget midler til dette materiale - på både cd og hjemmeside. Det vil fungere bedst som supplerende, vedkommende og nyttige udsagn i et større forløb, hvortil der trækkes andre og helt aktuelle læremidler ind. For som i mange andre tilfælde stopper ajourføring og vedligeholdelse, i det øjeblik projektpengene er brugt op. Det betyder, at "Klima for fremtiden" allerede nu er et stationært materiale, der ikke udvikles yderligere.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Klima for fremtiden

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS