Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Mobilfri skole

Klar med lovforslag: Fra næste skoleår skal alle skoler have en anti-smartphonepolitik

Fra næste skoleår skal alle landets folkeskoler have formuleret en politik, der skal få mobilerne ud af skolen, lyder det i et nyt lovforslag fra regeringen.

"Vi skal have mobilfri skoler", siger undervisningsministeren, som i dag er klar med et lovforslag, som nu skal forhandles med partierne i folkeskoleforligskredsen.

Foto: Splento images
Sebastian Bjerril
Sebastian Bjerril Webredaktør og journalist
2 kommentarer
4. september 2025, kl. 10:18
2 kommentarer

Alle landets skolebestyrelser skal næste skoleår have fastsat en lokal anti-smartphonepolitik, "der skal få smartphones m.v. ud af folkeskoler".

Sådan lyder det i et nyt lovforslag fra børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye (S), som nu skal forhandles med partierne i folkeskoleforligskredsen.

Skolernes lokale politikker skal konkret begrænse ”smartphones, smartwatches, tablets og andre lignende elektroniske devices med adgang til internettet, dog ikke tablets til undervisningsbrug og computere”, lyder det videre i forslaget.

Skolerne kan dog også vedtage principper om undtagelser, hvor smartphones og andre devices gerne må bruges.

I lovforslaget fremgår det, at det kan være:

• Pædagogiske eller didaktiske hensyn (fx til billeddokumentation i undervisningen).

• Praktiske hensyn (fx til brug for betaling af frokost eller lignende, ifm. udflugter).

• Yderligere lokale hensyn, der er væsentlige for, at undervisningen og skoledagen kan forløbe hensigtsmæssigt (fx behov for kontakt til hjemmet i helt særlige situationer såsom sygdom o.l.).

Til Tv2 forklarer børne- og undervisningsminister Tesfaye, at regeringens forslag er, ”at vi skal have mobilfrie skoler”.

”Det skal være den enkelte skolebestyrelse, som fastsætter undtagelserne, og alle skoler skal have firewalls mod de dele af internettet, som ikke er relevante for undervisningen,” siger ministeren.

Mattias Tesfaye peger på, at en mulig undtagelse eksempelvis kan være, at en elev med sukkersyge skal kunne måle sit blodsukker med mobilen. 

2 kommentarer
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Klar med lovforslag: Fra næste skoleår skal alle skoler have en anti-smartphonepolitik

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS