Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

It-redskaber skal bane vej for inklusion af fagligt svage elever

Med en pulje på ti millioner kroner opfordrer Undervisningsministeriet forskere og skoler til at finde ud af, hvordan nye digitale læringsformer og anvendelse af it-baserede redskaber kan komme fagligt svage elever til gavn. Det haster med at søge.

Foto: Anders Seierøe Mortensen, Nota
Henrik Stanek
Henrik Stanek Freelancejournalist
2 kommentarer
5. december 2012, kl. 08:00

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

2 kommentarer

Der er behov for mere viden om, hvordan pædagogik og it kan spille sammen, så man kan inkludere flere elever med særlige behov i den almindelige undervisning, mener Ministeriet for Børn og Undervisning. Derfor er der under satspuljen for 2012 afsat ti millioner kroner til projekter med it, som er rettet mod fagligt svage elever og elever med særlige behov.

Puljen til it-baserede læringsformer

Puljen støtter udviklingen af konkrete skoleprojekter

Puljen kan søges af forskningsinstitutioner, der samarbejder med kommuner og skoler om konkrete forløb, der kan styrke inklusion og undervisningsdifferentiering. Det kan for eksempel handle om at udvikle nye digitale læringsmidler til tidlig læsning eller brug af it til at sikre struktur og planlægning af læringsmiljøer til elever med opmærksomhedsforstyrrelser.

Unge ordblinde kan lytte bøger på deres mobiltelefon

"Der er behov for at udvikle digitale læringsformer, som stimulerer elevers forskellige potentialer, og som kan tilpasses i forhold til særlige behov, dels for at få viden om, hvilke muligheder læse- og skriveteknologi fra specialundervisningen giver som værktøjer til undervisningsdifferentiering i den almindelige undervisning," hedder det i ministeriets oplæg.

Projektforslag skal indsendes senest søndag den 16. december 2012. De udvalgte projekter vil blive konkretiseret i samarbejde med Ministeriet for Børn og Undervisning i januar og februar 2013.

Læs mere via linket til højre.

2 kommentarer
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

It-redskaber skal bane vej for inklusion af fagligt svage elever

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS