En guidet tur i prærievogn samt frokost på Nordeuropas største bisonfarm med 300 bisonokser i Morud på Nordfyn.
Besøg på Vejen Kunstmuseum og Mindeparken Skibelund Krat.
Foredrag om de 73 beboede danske øer i Midtfyns Fritidscenter i Ringe.
Sådan lyder tre af årets seks arrangementer, som de pensionerede lærere, børnehaveklasseledere og skoleledere i Faaborg-Midtfyn, Kerteminde og Nyborg kommuner får tilbudt i 2025.
Hvis de altså er medlem af DLF’s fraktion 4 – for de pensionerede medlemmer – via lærerkreds 80.
Den årlige heldagsudflugt
Den årlige dagstur i juni måned havde i år København som destination – med besøg samt frokost på Arbejdermuseet, en havnerundfart og både morgenmad og eftermiddagskaffe ved bussen.
Tidligere er heldagsudflugten for de pensionerede medlemmer gået til blandt andet Ribe og Vadehavsmuseet. Til næste år går turen sandsynligvis til Viborg, hvis det ikke bliver for langt at køre.
For med busopsamling i både Ringe, Odense, Nyborg, Kerteminde og Munkebo – og en plan om at være retur til aftensmad, skal køreturen være inde for rimelighedens grænser.
Med en lærerkreds, der dækker tre kommuner tværs over Fyn, er geografien en af udfordringerne, når der skal laves arrangementer for kredsens pensionerede medlemmer.
”Tidligere har vi også haft busopsamling i Faaborg, men i år kørte jeg til Faaborg og hentede de tre medlemmer, der skulle med,” fortæller Jane Vagner Pedersen, formand for Pensionistudvalget i Lærerkredsen Faaborg-Midtfyn, Kerteminde og Nyborg.
Udvalg på seks medlemmer
Sammen med seks andre medlemmer i kredsens pensionistudvalg står hun for at skabe rammerne for et værdifuldt fællesskab for lærerkredsens pensionerede medlemmer ved at arrangere foredrag, udflugter og oplevelser.
Et af de øvrige medlemmer i udvalget er 76-årige Steen Bak Henriksen. Han gik på pension i 2014, efter 36 år som lærer – de sidste 20 år som fællestillidsrepræsentant i Faaborg-Midtfyn Kommune og 15 år som næstformand i lærerkredsen.
68-årige Jane Vagner Pedersen gik på pension i 2022, efter 40 år som lærer – heraf 13 år som fællestillidsrepræsentant i Nyborg Kommune og i alt 20 år i kredsstyrelsen.
Begge har været med i kredsens pensionistudvalg, siden de gik på pension.
”Det var ligesom givet, da jeg stoppede inde i kredsen, at jeg skulle være med i pensionistudvalget,” fortæller Jane Vagner Pedersen.
”Var jeg ikke blevet spurgt, havde jeg nok selv henvendt mig. For det er så hyggeligt at mødes til en uformel snak her på kredskontoret,” supplerer Steen Bak Henriksen.
En del af deres dna
For dem begge ligger det helt naturligt at bidrage med et stykke arbejde for at skabe gode tilbud, aktiviteter og muligheden for at mødes for kredsens pensionister. Både for tidligere kolleger og for ligesindede på tværs af kredsen.
”Som gamle kredsstyrelsesmedlemmer er vi Danmarks Lærerforening. Det er en del af mit dna, og selvfølgelig er man også medlem af sin fagforening, selvom man er gået på pension, og jeg bidrager gerne,” siger Jane Vagner Pedersen.
Hun har også en plads i Pensionistforum Fyn, er årsmødedeltager og kongresdelegeret for fraktion 4.
”For os er det ikke et spørgsmål, om vi skal være med DLF. Det ligger til os, og jeg er også stadig revisor i kredsen,” fortsætter Steen Bak Henriksen, der efter mange år som et meget aktivt fraktion 4-medlem nu er menigt medlem af Pensionistudvalget.
Gode rammer for pensionistarbejdet
Alle lærerforeningens kredse er forpligtet til at have kontakt til deres pensionerede medlemmer.
Men der er ingen krav til, hvordan den enkelte kreds griber det an – ej heller om de laver arrangementer for deres pensionerede medlemmer.
Økonomien til de lokale pensionistudvalg varierer også. I Lærerkredsen Faaborg-Midtfyn, Kerteminde og Nyborg ligger kredskontingentet rimelig højt på 900 kroner årligt. Udvalget har et årligt budget på 60.000 kroner til den årlige dagsudflugt og 35.000 til de øvrige arrangementer – dermed er egenbetalingen typisk ret lav.
”Kredsene er på den måde svære at sammenligne, men vi har nogle gode rammer her,” konstaterer Steen Bak Henriksen.
Såvel Steen Bak Henriksen som Jane Vagner Pedersen opfordrer DLF-medlemmer til at fortsætte medlemskabet som pensionister – både fordi medlemskabet giver en række fordele, mulighed for indflydelse og ikke mindst på grund af det lokale fællesskab – med folk fra samme faggruppe.
Faldende deltagelse efter corona
I lærerkreds 80 er der typisk tre arrangementer hvert halve år. Dagsturen med bus tur/retur er gratis for medlemmer – inklusive forplejning. Til de mindre arrangementer skal deltagerne selv sørge for transport, og der kan være en mindre egenbetaling til frokost eller kaffe.
Til de kortere arrangementer er der normalt 20-30 deltagere. Nogle gange flere. Til den årlige dagstur har der de seneste år været mellem 50 og 70 deltagere. Tilmeldingen sker altid efter først-til-mølle-princippet.
”Til den store dagstur kan vi nu fylde en dobbeltdækkerbus, men det er ikke mange år siden, at vi kørte to busser afsted,” fortæller Steen Bak Henriksen.
De mener begge at kunne spore en faldende deltagelse efter corona.
”Det virker til, at efter corona skal der arbejdes med at opbygge nye fællesskaber,” siger Jane Vagner Pedersen.
Vi skal være mere aktive
Pt. er der 304 medlemmer af fraktion 4 under lærerkreds 80 – heraf er 145 kontingentfrie.
Medlemstallet blandt pensionisterne har været støt dalende over de seneste år. Ved udgangen af 2020 var der 366 pensionerede medlemmer i kredsen.
Pensionistudvalget har altid et stykke i den skriftlige beretning fra kredsen, og ved den seneste generalforsamling var Jane Vagner Pedersen også på talerstolen og fortælle om fællesskabet for kredsens pensionister.
Derudover er det meningen, at kredsens tillidsrepræsentanter skal uddele DLF’s folder om fordelene ved fortsat medlemskab som pensionist – til aktive medlemmer på vej på pension.
”Her kunne vi nok godt være mere aktive – for eksempel ved, at vi fra fraktion 4 deltog på et møde for kredsens tillidsrepræsentanter i foråret og lige mindede dem om folderen, inden folk går på pension op til sommerferien,” mener Steen Bak Henriksen.
Lokalt fylder skole ikke
Selvom fraktion 4 er et fagligt fællesskab, så fylder folkeskolen og skolepolitik ikke ret meget ved de lokale arrangementer.
”I det fynske pensionistforum for fraktion 4 fylder aktuel skolepolitik meget. Hvad sker der politisk, og hvad vi i fraktion 4 kan gøre for at indgå i skolen i forhold til blandt andet seniornetværk og seniorrettigheder, men det fylder ikke lokalt ved de sociale arrangementer,” siger Jane Vagner Pedersen.
I landets lærerkredse sikrer pensionistudvalg fællesskaber: ”Var jeg ikke blevet spurgt, havde jeg nok selv henvendt mig”
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.