Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Guide

Sådan vurderer du, om nogle af drengene i din klasse er suget ind i manosfæren

Foto: Pressefoto/Javier Zayaz (red. Folkeskolen)

De fleste unge mænd er kun interesserede i manosfæren i en kort periode, men der er en risiko for radikalisering. Her er fire råd til at identificere, hvornår du skal gribe ind.

Amanda Frisk
Amanda Frisk Journalist
Start debatten
16. oktober 2025, kl. 19:30
Start debatten

Det ender sjældent i vold og radikalisering, når en elev bliver interesseret i manosfæren.

Alligevel er det vigtigt at forebygge risikoadfærd, understreger Sandra Halskov, der er fagkonsulent hos Center for Digital Pædagogik.

Hun deler fire råd til at spotte, om en elev er blevet for opslugt af manosfæren:

Undgå at dæmonisere maskulinitet

Pas på med at dæmonisere maskulinitet. En af de store skikkelser i manosfæren er influenceren Andrew Tate. Hvis eleverne interesserer sig for ham eller en lignende figur, er det vigtigt ikke automatisk at fordømme deres interesse.

“Der er jo i bund og grund ikke noget i vejen med at lade sig underholde af eller kunne lide Andrew Tate, hvis det kun er, fordi eleven drømmer om et liv med store biler, dyre ure og mange partnere – den type hypermaskulinitet skal der også være plads til,” siger Sandra Halskov og tilføjer:

“Hvis de til gengæld godt kan lide Tate, fordi de for eksempel også mener, at voldtægt er kvinders egen skyld, eller at kvinder ikke burde stemme, så er det noget helt andet”.

Man skal i stedet afsøge, hvad eleven godt kan lide ved den her type maskulinitet uden at komme til at insinuere, at det er forkert.

Doser din bekymring

Det er vigtigt at dosere sin bekymring og ikke at overreagere, hvis en elev er tiltrukket af manosfæren, siger Sandra Halskov. 

“Tag en nysgerrige samtale med drengen, hvor man ikke er fordømmende, fordi hvis man kommer til at overreagere, så kan man skubbe eleven længere ind i armene på manosfæren,” siger fagkonsulenten. 

De unge mænd kan finde en form for accept og fællesskab i indholdet og onlineforaene. Hvis de møder en voksen i deres liv, som er fordømmende eller reagerer voldsomt på det, kan det styrke deres relation til manosfæren.

Identificer, om det er holdning eller underholdning

“Grænsesøgende adfærd er jo en del af ungdomslivet, som man som folkeskolelærer oplever på første hånd hver dag. Mange af eleverne bliver interesseret i manosfæren i en begrænset periode, men der er også mange, der mister interessen igen,” siger Sandra Halskov.

Det er dog vigtigt at finde ud af, om der er tale om passiv eksponering, eller om de aktivt engagerer sig i hadfællesskaberne. 

“Snak med den unge, og hvis man fornemmer, at vedkommende ikke bare er grænsesøgende, men eleven faktisk mener det, de siger, så kan man begynde at være bekymret for deres demokratiske dannelse,” siger fagkonsulenten.

Søg hjælp til håndtering

Hvis man er bekymret for, om en elev har taget manosfærens holdninger til sig, kan man sætte sig sammen med en kollega og finde ud af, om de har samme oplevelser af eleven.

Fornemmer man, at der er tale om decideret radikalisering eller ekstremisme, bør man tage kontakt til sit lokale infohus.

“Det er ret sjældent, at vi er derude. Men man skal hellere ringe en gang for meget end en gang for lidt,” siger Sandra Halskov.

Start debatten

Læs også

  • Sandra Halskov
    Sociale medier

    Ekspert om kvindehad: Det eksisterer i drengenes feed, “om de vil det eller ej”

1 relateret artikel
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Sådan vurderer du, om nogle af drengene i din klasse er suget ind i manosfæren

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS