Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Guide

Sådan søger du kurser med kompetencefonds-støtte

Kvinde arbejder koncentreret ved computer i privat stue
Foto: Globalmoments

Guide til at søge kurser og støtte fra Den Kommunale Kompetencefond.

Karen Ravn
Karen Ravn Onlineredaktør
Rasmus Fahrendorff
Rasmus Fahrendorff Journalist
Start debatten
13. april 2026, kl. 07:07
Start debatten

Fra 1. april 2025 har ansatte på overenskomsten mellem Danmarks Lærerforening og KL fået mulighed for at søge midler til kompetenceudvikling i Den Kommunale Kompetencefond. Du kan modtage op til 30.000 kr. til kursusgebyr, transport, materialeudgifter, ophold og vikardækning. Kompetencefonden dækker 80 procent af det ansøgte beløb, mens din arbejdsplads skal dække de resterende 20 procent. Se her, hvordan du gør. 

Start: Har du fundet et kursus?

Hvis ja, gå til punkt 3.

Hvis nej: Find et fedt kursus

Vælg et kursus i et fag, der er relevant for dig, og som lever op til kriterierne for ansøgning i Den Kommunale Kompetencefond. Som lærer eller børnehaveklasseleder kan du søge støtte til kurser i alle folkeskolens fag af op til seks dages varighed (op til 48 timers undervisning).

På lærerkursus.dk kan du søge i en række kurser og efteruddannelse. Du kan sortere listen efter kurser, som er på positivlisten for Den Kommunale Kompetencefond. Men som Morten Jacobsen kan du også søge om støtte til et kursus, du har fundet et andet sted – her er det dog en god idé at undersøge, om det lever op til de fastsatte kriterier.

Har du styr på kriterierne?

Hvis ja, gå til punkt 3.

Hvis nej: Her er de tre kriterier for støtte

For lærere og børnehaveklasseleder skal kurser leve op til følgende kriterier for at være berettiget til støtte fra Den Kommunale Kompetencefond:

  • Kurser der udbydes af offentlige uddannelsesinstitutioner (fx. professionshøjskoler, universiteter el.lign.), private kursusudbydere, som har indgået samarbejdsaftaler med offentligt anerkendte uddannelsesinstitutioner, eller kurser, der udbydes af organisationer under Lærernes Centralorganisation, fx Danmarks Lærerforening.
  • Kurser af op til seks dages varighed (svarende til 48 times undervisning)
  • Tydeligt fokus på folkeskolens fag/fagområder.

Du kan altså søge korte kurser inden for skolens fag, der holdes af fx et universitet, en professionshøjskole eller læremiddelcentrene CFU, som jo hører under professionshøjskolerne. Mens kurser i emner som mellemformer, inklusion og mistrivsel ikke kan godkendes, fordi de ikke har et tydeligt fagfokus.

Er du professionsbachelor i ernæring og sundhed, skolebibliotekar, ansat i PPR eller den kommunale ungeindsats gælder de samme kriterier, men foruden skolens fag, kan du også få støtte til kurser i didaktiske eller vejledningsfaglige områder.

NB skoleledere kan ikke få kursusstøtte fra kompetencenfonden

Indsend din ansøgning

Du opretter en ansøgning på kompetencefondens hjemmeside. Den digitale formular guider dig igennem. Ansøgningen skal underskrives fysisk eller digitalt af ansøger, tillidsrepræsentant og leder, hvorefter den går videre til behandling i Den Kommunale Kompetencefond.

Alt efter hvilken type kursus du tilmelder dig, kan du få brug for dit MitID og din arbejdsplads’ EAN-nummer, CVR-nummer og P-nummer. Mens kurser i emner som mellemformer, inklusion og mistrivsel ikke kan godkendes, fordi de ikke har et tydeligt fagfokus. Du skal også have link til og materiale om kurset, herunder prisen, ved hånden, når du udfylder. Og du skal oplyse evt. udgifter til materialer og transport samt ikke mindst, hvor mange timer, der er brug for vikardækning.

Hvis systemet driller, kan du kontakte Den Kommunale Kompetencefonds sekretariat mandag-fredag 9:30-11:00 og 12:30-14:30 på telefon 3370 3871.

Nu venter du …

Ansøgningen behandles af parterne i Den Kommunale Kompetencefond (KL og Lærernes Centralorganisation), hvorefter ansøger, tillidsrepræsentant og leder modtager svar via de e-mailadresser, der er indtastet i ansøgningen. Der kan gå op til en måned.

Blev din ansøgning godkendt?

Hvis nej: Tilbage til start

Hvis ja: Tilmeld dig til kurset

Vigtigt: Husk at tilmelde sig kurset! Du er ikke tilmeldt, fordi du har fået støtte fra kompetencefonden. Du skal tilmelde dig direkte på kursusudbyderens hjemmeside, altså fx hos professionshøjskolen.

Start debatten

Læs også

  • Morten Jacobsen, lærer, Sindal Skole, ved skrivebord
    Kursus

    Flere lærere kan få tilskud til kurser: "Det er bare fedt at være afsted på noget, man selv har valgt"

1 relateret artikel
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Sådan søger du kurser med kompetencefonds-støtte

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS