Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Anbefalinger

Månedens bedste undervisningstip til historielæreren

Side fra Billed-Bladet, okt 1945, med foto fra Auschwitz
Foto: Det Kongelige Bibliotek

En bog om holocaust har givet lærer Lars Allan Haakonsen en aha-oplevelse. Se, hvad han ellers har af anbefalinger til historiefaget.

Andreas Brøns Riise
Andreas Brøns Riise Journalist
Start debatten
4. juni 2025, kl. 05:59
Start debatten

Lars Allan Haakonsen er lærer på Sindal Skole i Hjørring Kommune og Folkeskolens faglige rådgiver i historie og samfundsfag.

Forstå verden af i går

Det er ikke mange skønlitterære bøger, jeg får læst. Men den østrigske forfatter Stefan Zweig har efterhånden stjålet en del af min nattesøvn. Et af hans hovedværker er ’’Verden af i går’’. Den er skrevet i 1941, hvor Zweig grundet sit jødiske ophav var tvunget i eksil, og hans tidligere bøger blev brændt på nazisternes bål. I bogen ser Zweig tilbage på sit liv. Helt tilbage fra barndommens Wien, som var fyldt med fred, musik og kultur, men også 1. verdenskrigs ubeskrivelige rædsler og Hitlers magtovertagelse beskrives.

Bogen gav mig flere ahaoplevelser, og jeg vil i den grad bruge korte uddrag af den i min undervisning i de ældste klasser.

Beskrivelsen af inflationen efter 1. verdenskrig er så levende og letforståelig, at selv den mest ugidelige elev må blive interesseret. Mange andre passager i bogen er lige så gode, så find selv dine favoritpassager.

Zweig begik selvmord i fortvivlelse over situationen i Europa, året efter at denne bog blev udgivet, men heldigvis findes hans bøger stadig.

Holocaust fortalt i genstande

Vi fortsætter i samme spor, men bliver bogstavelig talt meget konkrete.

Center for Undervisningsmidler (CFU) har deltaget i et stort projekt om blandt andet formidling af holocaust. Et af resultaterne af dette projekt er store genstandskasser, som nu kan bookes overalt i landet igennem CFU. Kassen består af mere end 20 vidt forskellige genstande, der på forskellige måder kan knyttes til holocaust. 

En af disse genstande er et genoptryk af Billed-Bladet fra 2. oktober 1945. Ud over artikler om de amerikanske filmstjerners nyeste mode kunne læseren se reportagen fra udryddelseslejren Auschwitz. Det må have været noget syret (i mangel af bedre ord) at sidde ved damefrisøren og læse om stjerner i leopardkjoler og så på næste side læse om krigens værste modbydeligheder.

Til genstandskassen er udarbejdet en fremragende vejledning med masser af inspirationsopgaver og henvisninger til et hav af andre materialer, film og podcast.

Du kan læse mere om kassen og/eller booke den på mitcfu.dk

Tyranner i ørerne

Det sker, om ikke hvert skoleår, så i ny og næ, at man møder elever, der er meget interesserede i historie, og hvad fodrer man så disse videbegærlige unge mennesker med?

Igennem de seneste år har DR-podcasten "Tyran" behandlet 11 af verdenshistoriens største slyngler med seks afsnit om hver. Mest kendt er nok Saddam Hussein, Lenin og Mussolini, men også mere eksotiske tyranner som Idi Amin, Papa Doc og Baby Doc tages under behandling. Fælles for udsendelserne er, at de er utroligt velproducerede og meget spændende opbygget.

Man kan også bruge enkelte uddrag af afsnit som et eksempel på en kulturteknik, og måske kan eleverne selv lave deres egen podcast. Disse kunne også omhandle nogle af de historiske personer, vi anser som helte. Så har man efterhånden et helt undervisningsforløb om skurke og helte – og hvordan går det egentlig til, at man ender som det ene eller det andet i historiebøger?

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Månedens bedste undervisningstip til historielæreren

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS