Jeg har været så heldig at overtage en 9. klasse i tysk, som jeg i forvejen underviste i idræt. Mit kendskab til klassen gjorde, at jeg havde mod på at kaste mig ud i et forløb om podcastproduktion i tyskundervisningen. Målet var at arbejde med indhold, som eleverne kendte til og var interesserede i. Derfor valgte jeg, at de skulle arbejde med sig selv.
Indholdsmæssigt skulle det dog løfte sig fra de typiske samtaler om, hvor gammel man er, og hvor man bor. Podcastens titel skulle være: “Meine Heimat, meine Wurzeln, ich”.
For at stilladsere elevernes arbejde, startede vi med en fælles begrebsafklaring af ”Heimat” og ”Wurzeln”. Samtalerne måtte gerne foregå på dansk, og jeg ville ønske, at jeg havde sat eleverne til at optage deres samtaler, for der kom spændende livs- og familiehistorier på bordet. Under forløbet lyttede vi også til familieepisoden fra GEOlino.
Bagefter bad jeg eleverne om at beskrive, hvad de forbandt med begreberne, udarbejde en interviewguide med spørgsmål, besvare spørgsmålene individuelt, udarbejde et løst manuskript i grupper ved at sammenflette de individuelle besvarelser, indtale samtalen og eventuelt klippe og tilføje lydeffekter.
Her brugte vi i øvrigt WeVideo og Soundation, som begge ligger på Skoletube. Arbejdet skulle foregå på tysk, hvilket jeg måtte erkende tog længere tid og var sværere end forventet.
Aktivt arbejde med sprog
Jeg har flere gange overvejet om brugen af podcast i undervisningen var for svært.
Min hensigt er, at eleverne skal arbejde aktivt med sproget. Jeg opfordrer dem til at tænke over kontekst, og om der er ord i teksten, som minder om danske ord. Jeg kan mærke, at nogle af mine elever stiller høje krav til sig selv, og når deres forståelse eller deres produktion ikke lever op til det, har de en tendens til at give op.
Her forsøger jeg at hjælpe dem tilbage til en nysgerrig og undersøgende arbejdstilgang, som jeg håber, at de på sigt vil tage til sig.

Kom i gang med podcast i tysk
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.