Kl. 16:14
Hvad er regeringens plan for konkret at hjælpe de familier, hvor børn mistrives, og det f.eks. resulterer i massivt skolefravær?
Mvh. Helle Rosenløv, familievejleder, Familieskolen, Trivsel og Læring (PPR), Norddjurs Kommune
Magnus svarer:
Hej Helle,
Tak for dit arbejde med at fremme trivlsen i Norddjurs.
Vi har et samfundsproblem med langvarigt skolefravær. Det går ud over den enkelte familie, eleven selv og også klassefællesskabet, som savner deres klassekammerat. Vi ved, at vi i dag er for sene til at sætte ind, og når først eleven har været hjemme, så er det meget vanskeligere at få gang i den positive spiral. Jeg har talt med så mange forældre, der er nærmest desperate, for det eneste, de ønsker, er at komme tilbage til en hverdag, hvor deres barn svinger tasken på ryggen og går ud ad døren til skolen. Det skal vi hjælpe dem med.
Min plan er:
1) Vi sætter tidligere ind, og skolen skal reagere senest efter 10 dages fravær i et kvartal og kontakte forældrene. Senest ved 15 dages fravær skal der laves en støtteplan. Disse indsatser er der afsat midler til. Jeg fremsætter lovforslag om disse elementer i det kommende folketingsår.
2) Vi åbner nu et videnscenter mod skolefravær, der skal være i kontakt med samtlige 98 kommuner og hjælpe dem med indsatsen.
3) Når vi får viden fra det nye center, vil vi følge op med næste skridt, som er en decideret forebyggelsespakke.
Vh
Magnus
Minister svarer lærerne: Vil gerne blive klogere på erfaringer med loft over undervisningstiden
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.