Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Fire råd

Her er mine fire råd til nye engelsklærere

Maria Roneklindt i collage med grafiske elementer fra det faglige netværk om faget engelsk
Foto: Lars Just (red. Folkeskolen)

Her er Folkeskolens engelskrådgivers fire råd til de nye engelsklæreres første tid i klasselokalerne.

Maria Roneklindt
Maria Roneklindt Lærer og engelskrådgiver
Start debatten
31. juli 2025, kl. 08:00
Start debatten

Tillykke med at du har valgt at blive engelsklærer. Det er værdsat. Vi har brug for, at det er uddannede engelsklærere, der underviser i faget på alle klassetrin.

Engelskfaget står over for afgørende ændringer. Fagets timefordeling forandrer sig, den skriftlige prøve eksisterer ikke længere og mundtlig engelsk er nu en udtræksprøve. Der kommer snart en helt ny fagplan med fokus på mere praksisnær og virkelighedsorienteret undervisning med færre mål og mere frihed til at lave motiverende undervisning.

Jeg har selv undervist i engelsk i snart tyve år. Og jeg synes stadig, at det er et af folkeskolens bedste fag. Her får du mine bedste råd, som du kan tage med dig i din første tid som engelsklærer.

Motivation for faget

Du har valgt at blive lærer i et fag, som de fleste elever holder af og er motiveret for at lære. Nyd det.

Du kommer med stor sandsynlighed ikke til at diskutere relevansen af dit fag med nogen elever nogensinde.

Alle ved, hvor vigtigt det er at mestre det engelske sprog.

Et verdensvendt fag

Du har også valgt at blive lærer i et fag, der kræver stor samfundsfaglig viden, særligt som verden ser ud lige nu.

Du vil opleve at blive stillet spørgsmål, som du skal overveje grundigt, hvordan du svarer på.

Læs for eksempel mit indlæg om et af de spørgsmål, jeg selv stødte på under den amerikanske valgkamp sidste år. 

Styrk den gode klassekultur

Det er altafgørende, at der arbejdes med at skabe en kultur i klassen, hvor man ikke er bange for at fejle. Men det, ved jeg, er lettere sagt end gjort.

Præstationskulturen har et solidt tag i vores unge mennesker, og det kan føles som en kamp at overbevise de kære elever om, at det er helt okay ikke at tale perfekt engelsk, når man siger noget højt eller fremlægger i klassen.

Brug dig selv som eksempel, for du er sikkert heller ikke perfekt, vel? Og arbejd sammen som lærerteam omkring klassen. Det er ikke kun dit ansvar som engelsklærer at sikre et trygt læringsrum. 

Fang opmærksomheden

Gennem det engelske sprog åbnes op for en verden, der er større, sjovere, mere inspirerende og udviklende, end dine elever nogensinde havde turdet drømme om.

Lad dem mærke dit engagement og dit drive. Inspirer dem og vid, at det er vigtigere end alt andet. Og når du først har fanget deres opmærksomhed, så brug lige lidt krudt på at få dem til at forstå, at ’I’ (Jeg) skrives med stort bogstav på engelsk hver evig eneste gang!

Velkommen i folkeskolen og rigtig god fornøjelse ude i klasselokalerne.

Start debatten

Læs også

  • Engelsklærer vover pelsen: Ja, jeg bruger AI
    Faglig rådgiver

    Engelsklærer vover pelsen: Ja, jeg bruger AI

    Maria Roneklindt Lærer og engelskrådgiver
  • Engelsk uden computer: Det er alt for let at blive fristet
    Faglig rådgiver

    Engelsk uden computer: Det er alt for let at blive fristet

    Maria Roneklindt Lærer og engelskrådgiver
2 relaterede artikler
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Her er mine fire råd til nye engelsklærere

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS