Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Guide

Fitnessløb: Du skal bare bruge en masse energiske elever

Rød kegle på græsplæne.
Foto: Trine Hemmer-Hansen

Her er idrætsrådgiverens guide til et fitnessløb, der giver mulighed for at differentiere undervisningen.

Trine Hemmer-Hansen
Trine Hemmer-Hansen Dansk- og idrætsrådgiver
Start debatten
19. juni 2025, kl. 15:03
Start debatten

For et par uger siden præsenterede min idrætskollega mig for træningsformen Hyrox. Et fitnessløb, der kombinerer løb og funktionel træning.

Det skal du bruge

Otte kegler med numre fra 1-8.

Fire spyd til at stikke i jorden for at indramme løbebanen.

Et målebånd.

Otte forskellige funktionelle øvelser (burpees, armbøjninger, englehop eller lignende).

En masse energiske idrætselever.

Klargøring

Afmærk en bane på 300, 400 eller 500 meter, og marker den med fire spyd.

Ved starten af banen skal der med mellemrum stå otte kegler (med nummer fra 1-8). Ved hver kegle hører en bestemt funktionelle øvelse til.

Og ved hver øvelse er der mulighed for at differentiere i forhold til antal gentagelser eller længde igen ved hjælp af kegler (Grøn kegle = 10 meter, gul kegle = 15 meter, rød kegle = 20 meter og så videre).

Sæt i gang

Sæt eleverne i gang med at løbe i forskellige hold, og når de har løbet en runde, skal de lave øvelse 1. Dernæst endnu en runde og så hen til kegle nr. 2.

Differentieringen består i, at læreren kan lade nogle hold starte med en øvelse, så de springer en løbetur over.

Ved selve øvelsen kan læreren ligeledes tilgodese forskelligheder ved at inddele øvelsen i forskellige sværhedsgrader, hvorefter eleverne selv vælger deres niveau.

Vi skal også huske at differentiere i idrætsundervisningen, og det, synes jeg, en omgang Hyrox fitness kan hjælpe med. Eleverne kan endda også arbejde i hold, hvor de ikke hele tiden skal løbe og lave øvelser, men hvor de skiftes og derved får pauser.

Den vigtigste detalje er dog for mig, at eleverne ikke tænker dette løb som en konkurrence, men mere et løb, hvor de udfordrer sig selv.

Det handler for mig om at have en aktiv time på en ny og anderledes måde. Den aktivitet, der er rundt på banen med elever, der løber samtidig med at andre elever er i gang med øvelser alle steder, giver et sundt kaos, der gør eleverne uopmærksomme på hinanden.

I min første lektion med aktiviteten følte jeg, at de fleste elever glemte tid og sted, mens de i deres eget tempo arbejdede sig frem i øvelserne.

Hyrox er en international fitnesskonkurrence. Konkurrencen bliver mere og mere udbredt, og der er en del tilskuere, der ligesom til et atletikstævne hele tiden har noget at kigge på forskellige steder i hallen.

Du kan læse mere om konceptet her.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Fitnessløb: Du skal bare bruge en masse energiske elever

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS