Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

God smag skal styrke børns sundhed

Overvægt, indlæringsvanskeligheder og mistrivsel på grund af dårlig mad er vilkårene for et stadigt stigende antal børn i Danmark. Det skal et nyt måltidskoncept, hvor nordiske råvarer sætter nye principper for hverdagsmåltider, lave om på.

Jakob Wärme Hansen
Start debatten
2. februar 2009, kl. 13:29

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Danske forskere har fået 100 mio. kr. til at styrke folkesundheden med særlig fokus på børns sundhed, trivsel og velvære. Forskningsprojektet handler om optimal trivsel, udvikling og sundhed for danske børn gennem en sund ny nordisk kost (OPUS). Det skal blandt andet gøre os klogere på, hvorvidt der er et uopdaget sundhedspotentiale i det nordiske råvaregrundlag, og om det kan forebygge og afhjælpe overvægt blandt børn.

Et af midlerne er et måltidskoncept, der bliver introduceret til 1000 danske folkeskolebørn og deres familier og dermed bliver verdens største interventionsstudie af sin art. Måltidskonceptet skal bygge på et nordisk råvaregrundlag.

Fond støtter med 100 millioner

Målet er at udvikle nye principper for hverdagsmåltider, herunder familiens morgenmad og børns frokost. Måltiderne vil bygge på de nordiske landes egne råvarer. Nordea-fonden, som er den glade giver af de 100 mio. støttekroner, er begejstrede for at kunne bidrage til arbejdet for børns livskvalitet.

"Vi er stolte af at medvirke til, at børn og unge gennem bedre ernæring får en øget livskvalitet. Projektet har høj relevans for det enkelte barn og samfundet som helhed", siger Mogens Hugo, bestyrelsesformand for Nordea-fonden, der støtter aktiviteter, som fremmer gode liv.

OPUS drives af forskere fra blandt andet LIFE – Det Biovidenskabelige Fakultet ved Københavns Universitet og er verdens største forskningsprojekt af sin art for at styrke folkesundheden. Projektet løber over fem år og skal sætte Danmark i front internationalt, når det handler om at afhjælpe problemer som overvægt, indlærings-vanskeligheder og mistrivsel blandt børn samt forebygge overvægtsrelaterede sygdomme generelt.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

God smag skal styrke børns sundhed

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS