Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Forsøgscenter sætter sin lid til Dansk Folkeparti

Sidste år reddede Louise Frevert fra Dansk Folkeparti Statens Pædagogiske Forsøgscenter fra lukning efter et besøg på skolen. Nu kæmper centret igen for sit liv og har inviteret Freverts partifæller, Søren Karup og Martin Henriksen, på rundvisning.

Henrik Stanek
Henrik Stanek Freelancejournalist
Start debatten
2. december 2005, kl. 15:35

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Skoleleder Marianne Munis afviser, at hun har et specielt trick fra Louise Freverts besøg, som hun kan genbruge.

"Ikke andet end at vi vil vise Søren Krarup og Martin Henriksen, hvad vi laver, og få dem til at forstå, at vi også mener, at faglighed er vigtig, og at alle elever skal lære noget. Vi er ikke en modsætning til folkeskolen, men et supplement med den forskel, at vores lærere har en særlig forpligtelse til at dokumentere og fortælle om deres praksis", siger Marianne Munis.

Invitationen til de to folketingspolitikere faldt, efter at Søren Krarup under en debat i Folketinget i tirsdags sagde, at han var indstillet på at sige ja til undervisningsminister Bertel Haarders forslag om at lukke forsøgscentret. Men han erkendte, at det er på et spinkelt grundlag og tilføjede derfor: "Jeg er overbevist om, at både jeg og Dansk Folkepartis nye uddannelsespolitiske ordfører, Martin Henriksen, vil tage imod en indbydelse til at bese forsøgscenteret. Og vi vil møde det med åbent sind, men også med mange fordomme".

Alligevel tvivler Søren Krarup på, at han vil ændre opfattelse efter besøget.

"Jeg nærer en dyb skepsis over for Statens Pædagogiske Forsøgscenter, som blev oprettet i de skrækkelige 1960'ere, da den danske folkeskoles nedtur begyndte. Men jeg må indrømme, at jeg ikke har besøgt skolen. Det burde jeg have gjort, så selvfølgelig siger jeg ja, når jeg bliver inviteret", siger han til folkeskolen.dk

Martin Henriksen vil ikke lægge sig fast på, hvordan han bedømmer centret, før han har besøgt det.

"Nu skal vi se, hvad de laver, og så tager vi den derfra", siger han.

Det er blot et år siden, at Louise Frevert som uddannelsesordfører for Dansk Folkeparti sagde nej til at nedlægge forsøgscentret i Rødovre. Forskellen er, at Louise Frevert er mere naiv, mener Søren Krarup.

"Hun kan sige ja til mange mærkelig ting", griner han.

Louise Frevert argumenterede selv med, at begrundelsen for at nedlægge centret ikke var god nok. På det punkt er der ikke sket væsentlige ændringer, vurderer Marianne Munis.

"De ti millioner kroner vi koster, vil regeringen målrette udviklingen af folkeskolen. Men det er ikke præciseret, hvad pengene skal bruges til, og spørgsmålet er, om politikerne får mere for dem ved at sprede dem ud på folkeskolen generelt", siger skolelederen.

Tirsdag eftermiddag får en gruppe lærere fra forsøgscentret foretræde for Folketingets uddannelsesudvalg, og onsdag eftermiddag demonstrerer lærere og elever foran Christiansborg. Her vil de dele julegaver ud, som indeholder politikernes ønsker til folkeskolen - områder, som centret netop arbejder med.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Forsøgscenter sætter sin lid til Dansk Folkeparti

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS