Forfatter til ny Tvind-bog: Nutiden kan lære en masse af 70’ernes engagerede lærere
I en ny bog tegner Peter Tygesen et portræt af manden bag skoleimperiet Tvind, Amdi Petersen. Den handler om høje idealer og fællesskab på bekostning af individet. Men det er også et billede af skolen fra 2. verdenskrig til 70’erne, hvor lærerne nød respekt, frihed og stort engagement.
Alle pladser var optaget på Tvinds efterskoler og mange stod på venteliste, for eleverne elskede den mere praksisorienterede tilgang til læring.
Mogens Amdis far, Verner Amdi Petersen, var en disciplinær autoritet der ikke tålte afvigelser, men samtidig gjorde et stort arbejde for at hjælpe mennesker, der havde behov for hjælp. Foto fra bogenFlere tidligere tvind-elever fortæller om gruppesessioner, som enten kunne være givende diskussioner om det oplevede, eller timelange overordentligt ubehagelige episoder for enkeltpersoner. Foto fra bogenAmdi nægter at klippe sit lange hår af og skifte til slips og jakke for at få en fastansættelse i folkeskolen. Men efter sagen går han selv til barber for ikke at koge over på udlandsrejser. Amdi og hans venner har store planer om at sejle jorden rundt, men ingen af dem har forstand på skibe, så de forliser hurtigt og må ændre planerne til busture. Foto fra bogenDe studerende på Det nødvendige Seminarium byggede selv deres bygninger, og tvindelever byggede også deres egen vindmølle. Den del af pædagogikken omtaler de tidligere elever som utroligt givende. Foto fra bogen
2 kommentarer
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:
Forfatter til ny Tvind-bog: Nutiden kan lære en masse af 70’ernes engagerede lærere
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.
Forfatter til ny Tvind-bog: Nutiden kan lære en masse af 70’ernes engagerede lærere
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.