Den voldsomme episode fandt sted på Sødalskolen i Brabrand i januar i år, da en lærer blev skældt ud af faren, slået på armen og skulderen og skubbet ind i en væg. Lærerens brøde var at have irettesat hans søn for uro og provokationer.
Derefter optrådte faren truende over for skoleleder Susanne Berg og råbte højt og truende på skolens kontor.
Fungerende rådmand for børn og unge Bünyamin Simsek (V) er tilfreds med, at sagen er ført gennem retssystemet og endt med en klar dom.
"Vi vil med denne retssag give en skarp markering af, at vi under ingen omstændigheder tolererer vold over for vores medarbejdere", siger rådmanden til Århus Stiftstidende.
Samme holdning har Gordon Ørskov Madsen, formand for Århus Lærerforening.
"Dommen markerer, at vi ikke skal accepterer vold og trusler om vold, og slet ikke når en skole gør sit arbejde. Det er jeg tilfreds med, at retssystemet er enig i", siger Gordon Ørskov Madsen til folkeskolen.dk.
Dommen er ubetinget, og farens tre børn går nu på en anden skole.
Far skal 60 dage i fængsel for vold mod lærer
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.