Det er meget langt fra de 1,3 mio. kr., der er nødvendige for at dække de første tre års driftsunderskud.
Da fristen for at søge den nødvendige tilladelse i Undervisningsministeriet udløb i lørdags, var der ifølge Århus Stiftstidende derfor ikke kommet nogen ansøgning fra Århus.
"Jeg er forundret over, at erhvervslivet ikke står i kø for at støtte ideen. Jeg havde en klar opfattelse af, at den type skole var et udbredt ønske", siger skolerådmand Torben Brandi, Socialdemokratiet, til avisen.
Formanden for Dansk Arbejdsgiverforening i Århus Amt, Niels Opstrup efterlyser en langt større konkret opbakning og Århus-borgmesteren Louise Gade oplyser at man arbejder videre med planerne, men har droppet den planlagte skolestart til august.
"Jeg oplever en overordentlig stor velvilje blandt mange virksomheder", siger borgmesteren. Måske har tidsfristen bare været for kort, så nu rykker vi fristen og håber, at der stille og roligt kommer flere bidrag.
Erhvervslivet bremser Århusskole
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.