Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Elever vil have mere indflydelse i skolen

Fire ud af ti elever i 5. klasse oplever sjældent, at lærere lytter til dem, viser en ny spørgeundersøgelse fra Børnerådet. Piger og børn, som er glade for at gå i skole, oplever i højere grad, at lærere lytter. Seks ud af ti ønsker mere indflydelse.

Pernille Aisinger
Pernille Aisinger Journalist
Start debatten
1. oktober 2007, kl. 11:30

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Børnerådet har spurgt sit panel af 1100 5. klasses elever, om de oplever, at andre i skolen, deres lærere eller de øvrige elever, hører på dem. Seks ud af ti oplever, at de bliver lyttet til, og det er de samme elever, som oplever at blive hørt af deres lærere og deres kammerater.

Børnerådets undersøgelse

Eleverne i undersøgelsen har også fortalt, hvilke områder de oplever at have medbestemmelse på. Her er det tydeligt, at eleverne oplever at have indflydelse på de nære ting som, hvad de skal lave med hinanden, hvordan de skal opføre sig over for hinanden og hvordan klassen skal se ud. Når det kommer til, hvad undervisningen skal handle om, hvad der skal foregå, og hvilken mad skoleboden skal sælge, er der under en femtedel, der oplever medbestemmelse.

Eleverne vil have bedre toiletter

Når børnene har frie tøjler til at fortælle, hvad de gerne ville lave om på, peger 37 procent af forslagene på det fysiske arbejdsmiljø på skolerne, som for eksempel indretning af klasselokaler og inventar. Den absolutte topscorer i denne kategori er toiletterne, da 22 procent af børnene mener, at skolernes toiletforhold er for dårlige. De ønsker både renere og nye toiletter samt opdeling i pige og drengetoiletter.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Elever vil have mere indflydelse i skolen

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS