Hvordan formidler en avis bedst emnet "En verden i fattigdom"? Og hvilke presseetiske overvejelser skal man gøre sig, før avisen går i trykken? Det er nogle af overvejelserne, som de mange elever skal igennem, når de skal vælge billeder og skrive artikler om fattigdom.
Udgangspunktet er FN's 2015-målene om at halvere fattigdom og sult i verden før år 2015 samt at opnå grundskoleuddannelse til alle. Målene handler desuden om at mindske børne- og mødredødeligheden og bekæmpe sygdomme som for eksempel AIDS og malaria.
Eleverne skal arbejde en uge med projektet - enten uge 43, 44 eller 45 og i uge 49 bliver den bedste avis kåret. Alle deltagende klasser får deres avis trykt professionelt i 1000 eksemplarer på avispapir. Til januar får vinderne en dag på Ekstra Bladet.
Konkurrencen er delt op i to aldersgrupper - 6. og 7. klasse og 8. - 10. klasse.
"Avis-mediet er genialt til undervisning. Eleverne lærer utroligt meget, når de selv skal producere en avis. Det er ikke altid let at fange danskernes opmærksomhed med ting, der sker på den anden side af jorden, men når det er deres egne børn, som har skrevet historierne, så er det pludseligt noget andet", siger Helle Gudmandsen, der er kampagnekoordinator i Ibis. Udviklingsorganisationen har fået Danida-midler til projektet.
Elever skriver avis om fattigdom
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.