At kende forskel på "drille-parrene" i det danske sprog er på huskelisten i evalueringen af sidste års afgangsprøver i dansk. Det samme gælder at lave afsnit, sætte punktum, kommaer og korrekte endelser. Til gengæld glæder censorerne sig over, at 9.-klasselærerne rundt om i Danmark tilsyneladende har fokuseret på at lære eleverne de forskellige genrer i skriftlig fremstilling at kende. For nogle år siden var der mange elever, der havde problemer med genren essay, men de elever, der valgte at skrive et essay ved 2011-prøven havde for de flestes vedkommende styr på genren, fremgår det af den årlige prøveevaluering.
Under en tredjedel går til matematikprøve på pc
Retskrivningsprøven handlede sidste år om forskning i arvemateriale fra en hårtot, som ligger på et museum i Grønland. Men en del elever forstod simpelthen ikke ordet "hårtot" ved oplæsningen og skrev fx "hårtogt". Det kneb med stavningen af ord som "eskimoiske" og "arktiske" - en censor talte ni forskellige stavemåder af "arktiske" i en klasse med 18 elever.
Helgardering
Hvor 97 procent af eleverne skriver afgangsprøvestilen på computer, skriver man fortsat diktaten på papir, og censorerne fortæller, at især mange drenge skriver meget grimt og får fejl på den konto. Nogle censorer glæder sig til en elektronisk retskrivningsprøve, fordi den kan sætte en stopper for den populære helgarderingsmodel, hvor eleverne laver et lillebitte mellemrum, når de er i tvivl om, hvorvidt noget skal skrives i ét eller to ord.
Elever kender ikke forskel på "ligge" og "lægge"
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.