Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Egedal tilbyder epileptiker en særligt tilrettelagt uddannelse

Det er bedre for 16-årig hjerneskadet epileptiker at tage en særligt tilrettelagt uddannelse end at gå i 10. klasse, mener Egedal Kommune. Forældrene er uenige, og Dansk Folkeparti vil have undervisningsministeren til at se på sagen.

Henrik Stanek
Henrik Stanek Freelancejournalist
Start debatten
29. april 2011, kl. 12:58

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Egedal Kommune afviser at lade 16-årige Rasmus Dyfort fortsætte i folkeskolen efter sommerferien. I 2008 var et epileptisk anfald tæt på at koste ham livet, og der gik halvandet år, før han kunne vende tilbage til Toftehøjskolen i Ølstykke, hvor han går i specialklase.

Alligevel mener kommunen, at han har gået mere end ti år i skole, og at det er mere, end han har ret til. I stedet har kommunen tilbudt ham et forløb under ungdomsuddannelsen for unge med særlige behov, den såkaldte STU.

Nøjagtig hvad kommunens ilbud indeholder, vil kommunaldirektør Lars Wilms ikke fortælle.

"Vi er omfattet af tavshedspligten, og alene det, at vi tilbyder eleven et STU-forløb, siger noget om, hvordan den unge mand er stillet", siger han til specialpædagogik.dk.

Forældrene vil have deres søn i folkeskole

Forældrene har sagt nej til tilbuddet om en STU. Ifølge Ekstra Bladet ønsker de, at deres søn fortsætter i folkeskolen, hvilket han ifølge folkeskolelovens paragraf 20 også har ret til.

Her står, at det påhviler kommunalbestyrelsen at sørge for undervisning i grundskolen og 10. klasse af børn og unge under 18 år, der bor eller opholder sig i kommunen, og hvis forældre ønsker dem optaget i folkeskolen.

Men Lars Wilms afviser, at Egedal Kommune bryder loven.

"Al den snak om, at vi bryder loven, er vi ikke enige i. Men hvis forældrene indbringer sagen for Klagenævnet for Specialundervisning og får medhold, så retter vi os naturligvis efter det", siger kommunaldirektøren.

Dansk Folkeparti går til ministeren

Det vil næstformanden i Folketingets uddannelsesudvalg, Marlene Harpsøe fra Dansk Folkeparti, ikke vente på. Hun vil nu have undervisningsminister Troels Lund Poulsen (V) til at skride ind i sagen.

"Det er ikke rimeligt, at Egedal Kommune ikke vil overholde reglerne, selv om en jurist i Undervisningsministeriet siger, at Rasmus Dyfort har krav på undervisning til sit 18. år. Derfor bringer jeg nu Rasmus' sag videre til undervisningsministeren", siger Marlene Harpsøe til Ekstra Bladet.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Egedal tilbyder epileptiker en særligt tilrettelagt uddannelse

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS