Det er regeringen, der har spillet ud med planerne om en fusion. DPU's bestyrelsesformand Kjeld Holm og rektor Lars-Henrik Schmidt deltog for nylig i det første møde i det udvalg, som skal se på, hvordan en fusion vil kunne finde sted. Der blev det aftalt, at DPU skulle spille ud med de første bud på modeller for en fusion, og universitet har derfor nu beskrevet tre modeller - fakultetsmodellen, institutmodellen og programmodellen.
Det er fakultetsmodellen, DPU's bestyrelse selv vurderer som mest attraktiv. Det er en model, hvor DPU bliver et selstændigt pædagogisk fakultet - det kendes bl.a. fra Göteborgs og Oslos universiteter.
Institutmodellen er i virkeligheden to modeller, 'hyrdemodellen', som DPU vurderer som mulig, og 'slagtermodellen', som på forhånd får tommelfingeren nedad. 'Hyrdemodellen' betyder DPU som tre institutter under det Humanistiske Fakultet ved Københavns Universitet - tre institutter, der vel at mærke skal forblive fysiske naboer for at bevare uddannelses-forskningsmiljøet. 'Slagteren' kalder DPU den model, hvor institutterne indfusioneres der, hvor de passer med de københavnske institutter, sådan at pædagogisk psykologi indfusioneres ved psykologi, pædagogisk sociologi infusioneres ved sociologi og så videre.
"Herved sker netop det, som DPU og de mest almindelige erfaringer blandt sagkyndige fraråder nemlig, at den kritiske masse inden for uddannelsesforskning opløses. Konsekvensen er, at regeringens forsknings- og uddannelsessaglige formål med en fusion ikke opnås", skriver DPU i sit oplæg.
Programmodellen betyder, at DPUs forskellige forskningsenheder organiseres i centre og/eller programmer på tværs af det nye fusionerede universitet.
"Den opsplitter DPUs og dermed det største uddannelsesforsknings aktiviteter fuldstændig. Og det kan næppe siges at leve op til målsætningen om at opruste uddannelsesforskningen", skriver DPU og tilføjer:
"Det vil stik mod sund fornuft kaste vrag på dyrebare erfaringer og svække dansk uddannelsesforskning".
DPU vil bevare sin enhed i en eventuel fusion
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.