Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

DLF: Nu kan det være nok

"Vi har kaldt jer sammen", sagde DLF-næstformand Stig Andersen til de 2500 tillidsfolk i Odense Kongrescenter, "for nu kan det være nok!".

Stig Andersen: Bertels plan er et skråplan!

Foto: Niels Nyholm
John Villy Olsen
Start debatten
30. januar 2006, kl. 16:10

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Det, der er nok, er det lovforslag, som regeringen just har fremsat med støtte fra Dansk Folkeparti og Socialdemokraterne.

"Det er et lovforslag med bureaukratiske kontrol-foranstaltninger i et omfang, som man troede var utænkelige i Grundtvigs fædreland", tilføjede Stig Andersen.

Han fastslog, at lærerne godt kunne være enige i målsætningen om at styrke fagligheden, om at sikre kvaliteten i undervisningen og om at skabe en folkeskole, der matcher globaliseringens udfordringer. Men de midler, som forligspartierne forestiller sig, kan lærerne ikke godtage, understregede næstformanden.

"Faglighed er for regeringen at kunne bestå test, ser det ud til. Og kvalitet er kontrol og elevbeskrivelser. Og at matche globaliseringen er at blive bedre end Korea og Japan til udenadslære og paratviden", sagde han.

"Bertel Haarder har en plan, men den er båret af et dybt konservativt, bagudskuende tunnelsyn. Det kan være, at forligspartierne siger: Skide godt, Bertel. Men vi siger: Om igen Bertel. For planen vil fuldkommen ændre den måde, vi tænker og praktiserer skole på", fortsatte Stig Andersen.

"Det er selvfølgelig også meningen, men meningen er ikke god nok. Bertels plan er et skåplan".

Næstformanden opfordrede lærerne til at påvirke de politiske partier til at stoppe lovforslaget, der nu skal gennem tre behandlinger i folketingssalen.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

DLF: Nu kan det være nok

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS