Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

DLF: Besparelser går ud over kvaliteten

Danmarks Lærerforening mener, at kommunernes bebudede effektiviseringer i skolen for 450 millioner i år bliver på bekostning af kvaliteten, siger formanden for skole- og uddannelsespolitisk udvalg, Bjørn Hansen.

Foto: Stig Nielsen
Simon Brix
Start debatten
8. januar 2015, kl. 17:23

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

"Det er tydeligt, at skolereformen er underfinansieret, og hvis den skal virke ude i kommunerne, er det meget underligt at spare yderligere på skolen", siger han.

Kommuner vil spare 450 millioner på skolen i år

Ifølge en ny KL-rapport forventer kommunerne sammenlagt at kunne spare 450 millioner kroner alene på skoleområdet i år.

Det er stærkt problematisk, mener Bjørn Hansen:

"Man vil sikkert kunne finde nogle områder, hvor der kan effektiviseres, men det her er et meget stort beløb, så det vil gå ud over kvaliteten", siger han og tilføjer, at han mener, tidspunktet for at komme med udmeldingen er uheldigt. (rettet 21.42)

"Det er en beklagelig melding at komme med, samtidig med at overenskomstforhandlingerne er startet. Det, synes jeg, er underligt".

Formanden for DLF, Anders Bondo Christensen tilføjer:

"Folkeskolen er det område, som har været udsat for de største besparelser de seneste år. Og mange borgmestre har meldt ud, at skolereformen med en længere skoledag og flere undervisningstimer slet ikke er finansieret. Derfor er det uforståeligt og den helt forkerte vej, at KL nu signalerer, at der er et yderligere besparelsespotentiale på folkeskolen", siger han i en pressemeddelelse.

"Det er som om, at embedsmænd inde i KL ikke vil forholde sig til den virkelighed, som mange kommuner og skoler oplever".

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

DLF: Besparelser går ud over kvaliteten

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS