Tre rigtigt flotte og indbydende fagbøger til indskolingen. De er på bare seksten sider med teksten i et par vers på venstresiden og en helsidesillustration på højresiden. I elefantbogen er det flotte farvefotos, i de to øvrige udmærkede farvetegninger af henholdsvis Arne W. Jensen og Christian Würgler Hansen. Lixen skulle være cirka 10. Det ser rimeligt nok ud, men især i bogen om indianere er der en del lange ord og lidt svære begreber. Eleverne får allerede her deres sandsynligvis første viden om Columbus og (gen)opdagelsen af Amerika, men det er selvfølgelig helt i serietitlens ånd.
Der er således muligheder for såvel »Søren og Mette«-læsning, det vil sige lydstavning, eller lydering, som det nu kaldes (hvilket ord, det indgår i samlingen med forevige, trækvinden og lampetarm), og brug af ordbilledmetoden se blot på bøgernes titler. Til yderligere hjælp er teksten inde i bøgerne forsynet med stavelsesstreger, så diskrete, at de kan overses, men så tydelige, at de kan være en hjælp for den lidt usikre elev, som har lært bogstavernes lyde. Det er selv om et billede siger mere end tusinde ord læsningen, der prioriteres her, idet informationen om emnerne på den trange plads og med de få ord bliver lidt mager. Det er ikke bøger, som vil tage interessen fra de store flotte bladre-kigge-bøger og senere større fagbøger, snarere vække den.
Der er ikke just mangel på fagbøger til de første læsere, men mange er oversatte samtryksbøger. Her er nogle rent danske, som oven i købet senere kan udbygges og suppleres med titler fra serier for de lidt ældre elever, så der kan komme både progressivitet og kontinuitet ind i processen. Og der er opgaver med facitliste på www.ff.gyldendal.dk
Dinosaurer / Elefanter / Indianere
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.